andersanderssonkd

Anders Andersson (KD) om munskydden: ”Bättre sent än aldrig”

ANNONS

LÄNET

”Jag välkomna de besked som nu ges gällande munskydd när det är svårt att hålla avstånd inom kollektivtrafiken”, säger Anders Andersson (KD).

”Bättre sent än aldrig.”

”Detta framförde jag i en skrivelse till Peter Wretlund (S) inför vårt presidiemöte med kollektivtrafiknämnden i Region Kalmar län den 26 juni.”

”Jag kan inte låta bli att säga att det hade varit klokt att lyssna på Stefan Einhorn, Fredrik Elgh och Björn Olsen, med flera”

ANDERS ANDERSSON (KD)

”Men jag kan inte låta bli att säga att det hade varit klokt att lyssna på Stefan Einhorn, Fredrik Elgh och Björn Olsen, med flera. Syftet med min skrivelse då i juni var att förbereda oss inför höstens skolstarter och nya arbetsresor efter semesterperioden. Tyvärr möttes jag av samma motargument som vi hört hela hösten.”

”Nu kommer beskeden och det är bra. Nu befinner vi oss i ett allvarligt läge med stor smittspridning. Så det är inte en dag för tidigt att statsministern vågar ge besked”, säger Anders Andersson.

TEXT & FOTO

PETER A ROSÉN

[email protected]

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Scrolla för mer nyheter

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Nyheter i din inkorg

Varje lördag får du ett nyhetsbrev* med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter nedan och invänta mejlet med bekräftelse i din inkorg:

*Nyhetsbrevet är GRATIS och du kan självklart avsluta det när du önskar.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS