OSKARSHAMN
Eva Holm, från Misterhultsbygdens intressegrupp, klev upp i talarstolen under allmänhetens frågestund på måndagskvällens fullmäktigesammanträde i Oskarshamn.
Hon ställde följande frågor:
– Sedan en längre tid tillbaka har Charlottagården, alltså Hultgårdsvägen 7 A, en överinskrivning med två platser – alltså åtta boende. Hur kommer det sig att det bor åtta i ett boende som ska vara för sex? Och hur följs lagar och rekommendationer?

Socialnämndens ordförande Rolf Lindström (M) svarade:
– Tack för din fråga. Du har helt rätt i att det bor åtta personer i sex lägenheter på Hultgårdsvägen 7 A – tidigare Charlottagården. Det kan se ut som att det här skulle kunna vara en överinskrivning av brukare, som du säger – men så är faktiskt inte fallet. Anledningen till detta är att förvaltningen följer de lagar och förordningar som finns. Och i det här fallet följer vi socialtjänstlagens skrivning om parboendegaranti i särskilda boenden. Hultgårdsvägen 7 A består av sex lägenheter – och i två av dem har vi parboenden, make och maka eller ett sambopar som delar lägenheten. Jag tycker att det är en fantastiskt bra lösning. När man inte har möjlighet att bo i sitt ordinarie boende, i villa eller i lägenhet, så kan man ändå bo tillsammans i en lägenhet.
”Ingen unik situation”
– Det här är ingen unik situation för Hultgårdsvägen 7 A – det förekommer även i övriga boenden inom kommunens omsorg, sa Rolf Lindström.

Edvard Dunge, Misterhultsbygdens intressegrupp, klev också upp i talarstolen under allmänhetens frågestund. Han konstaterade att både återöppnande av Hultgården i Misterhult och en ny ishall i Oskarshamn är två vallöften från valrörelsen 2022 som inte har förverkligats.

Edvard Dunge undrade om kommunalråden är redo att göra ett omtag kring frågan om Hultgården, precis som kommunen gjorde med ishallsfrågan.
Han är övertygad om att det går att bygga om Hultgården, så att boendet uppfyller alla viktiga krav, till en rimlig kostnad.
Han tror i alla fall att det blir billigare än vad äldreboendet Hantverksgatan 17 i Oskarshamn blev.
”Mitt svar till dig”
– Tack för din fråga, Edvard. Jag är ju ett av kommunalråden – jag är kommunalråd i opposition. Därför går jag upp här och ger min syn på det hela. I valrörelsen 2022 var även vi i Sverigedemokraterna positiva till att återöppna Hultgården. Men efterhand visade det sig att det faktiskt inte fanns något söktryck. Rent ut sagt, så var det ingen som önskade att bo på Hultgården. Personal framförde dessutom att det är svårt att ta sig dit – därför var det svårt att rekrytera personal till Hultgården. Det är två skäl – plus att Hultgården, då i alla fall, inte var anpassat för ett gruppboende, eller ett äldreboende, som lagen föreskriver att det ska vara. Jag tror att jag har sagt det tidigare – och jag säger det igen; vi har inte stängt någon dörr för Hultgården. Vi kommer självklart att öppna den dörren igen om vi ser ett söktryck – att folk väljer att bo uppe i Misterhult och har önskemål om Hultgården. Då får vi naturligtvis ompröva vår inställning i frågan. Det är mitt svar till dig, Edvard, här och nu, sa Leif Axelsson (SD).

Kommunalrådet Lucas Lodge (M) sa så här:
– Tack så hemskt mycket, Edvard. Vi ska vara tydliga med att vårt mål är att möjliggöra att boende kan bo där de önskar bo i vår kommun. Det handlar om att investera klokt och samtidigt lyssna på de behov och önskemål som kommer till oss. Det är viktigt att vi lyssnar både på brukare och närstående – och även på personal. När det gäller Hultgården, så följer socialförvaltningen utvecklingen och efterfrågan mycket noggrant. Som Leif säger; det gäller att inte stänga några dörrar – men det krävs att alla förutsättningar – tekniska, ekonomiska och verksamhetsmässiga – finns på plats. Att en byggnad uppfyller de krav som ställs på ett särskilt boende, ja, det är en mycket viktig del av faktorerna.
”Måste ställas mot verkligheten”
– Jag vill också understryka att vi som kommun arbetar för fullt för att fullfölja våra löften. Vallöften och önskemål måste dock ställas mot verkligheten och de rådande omständigheterna. Det gäller både när det handlar om en ny ishall och ett äldreboende, eller andra större investeringar.
– Vi är öppna för att titta på nya underlag – men det måste ske på ett sätt som är långsiktigt hållbart, både för ekonomin och kvaliteten i omsorgen. I slutändan handlar det om att använda skattepengarna ansvarsfullt – och skapa lösningar som håller över tid. Det är mitt svar på din fråga, Edvard, sa Lucas Lodge.

”Vi behöver bygga boenden som håller in i framtiden”
Andreas Erlandsson (S), kommunstyrelsens ordförande i Oskarshamns kommun
Kommunstyrelsens ordförande Andreas Erlandsson (S) gick också upp och svarade:
– Tack så mycket, Edvard. Kommunstyrelsen och fullmäktige tog hösten 2023 ett beslut om att inte gå vidare med att återöppna Hultgården som ett särskilt boende – efter att vi hade beställt en förstudie om vad det skulle innebära att bygga om lokalerna till ett särskilt boende, med dagens standard. Studien visade att det inte blev ändamålsenliga lokaler för de boende – och heller inte en bra och säker arbetsmiljö för vår personal. Skulle man få till en bättre planlösning, så skulle man behöva dra ner på antalet boende, eller antalet lägenheter, till sex. Och det vet vi, att ju mindre boendena är, desto dyrare är de i driftkostnad. Vi måste ha samma bemanning, oavsett om det rör sig om ett boende med sex platser eller ett boende med tio platser.
”Helt annat ansvar”
– Vi ska också komma ihåg att de här fastigheterna byggdes i en tid då kommunerna hade ett helt annat ansvar jämfört med vad kommunerna har i dag, för äldreomsorgen. Då hade kommunerna så kallade servicelägenheter – och vi pratade om ålderdomshem och långvården, som landstinget ansvarade för. Men så kom ädelreformen i början av 1990-talet. Då byggde vi om våra ålderdomshem och servicebostäder. Vi har två sådana exempel i dag i vår kommun – i Kristdala och i delar av Solbacka i Oskarshamn. Vi har folk i den här församlingen som jobbar i de verksamheterna – och det blev inte optimalt när vi gick in och byggde om de gamla lokalerna. De håller inte dagens standard. De fungerar hyggligt, men det är inte toppenbra.
– Så svaret, Edvard, från mig är; nej, det är inte aktuellt att bygga om fler av de här lokalerna som inte blir ändamålsenliga. De blir inte bra för de äldre – och heller inte bra för vår personal. Vi behöver bygga boenden som håller in i framtiden – och det skulle det inte göra om vi gjorde de här investeringarna i Hultgården i Misterhult, sa Andreas Erlandsson.


Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.