MAN AVLIDEN EFTER KOLLISION OCH BILBRAND I OSKARSHAMN

Ambulans
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

OSKARSHAMN

Klockan 00.20 på natten till fredagen inkom ett larm om en brand i en personbil på Kristinebergsvägen i Kristineberg i Oskarshamn.

På trygghets- och larmcentralen berättar man att en bilist av okänd anledning körde in i en annan, parkerad, bil på en parkering.

Fordonet som bilisten i fråga satt i började brinna.

Föraren fördes till sjukhus med ambulans.

Fullt utvecklad brand

Det rörde sig om en fullt utvecklad brand, men räddningstjänsten släckte ner den ganska snabbt.

Branden spred sig inte vidare från bilen.

Uppdatering:

”Föraren, en man i 50-årsåldern, avled. Anhöriga är underrättade. Olyckan kommer att utredas då det är mycket som i nuläget är oklart”, skriver polisen på sin hemsida.

Uppdatering:

ON pratar med Sara Andersson, presstalesperson i polisregion syd, vid 7-tiden på morgonen – och hon konstaterar att polisen initialt vet ganska lite om hur det här ska ha gått till.

Polisen beslagtog bilen

– Det är ganska mycket som är oklart just nu. Först fick vi enbart in det som en bilbrand – och sedan förstod man att det hade skett en olycka, där den här mannen hade kört in i en parkerad bil. Han ska ha varit ensam i bilen – och det ska inte ha varit någon i den parkerade bilen, säger hon.

– Bilen är beslagtagen och en teknisk undersökning kommer att genomföras. Det finns en brottsmisstanke – men det handlar egentligen bara om formalia, för att vi ska kunna utreda vad det är som har hänt.

Finns det några vittnesuppgifter?

– Något enstaka vittne verkar det finnas – med tanke på att vi fick information om att han körde in i en parkerad bil. Men vi har inte fått in några uppgifter som har bringat mer klarhet i händelseförloppet. Om någon har sett något, så får man gärna höra av sig till polisen på 114 14, säger Sara Andersson.

Hur går polisen vidare med ärendet i övrigt?

– Nu handlar det om rättsmedicinsk undersökning av den avlidne – för att se om det kanske rörde sig om ett sjukdomsfall eller något annat som kan ha orsakat detta. Sedan gäller det att höra vittnen och anhöriga – men det är framför allt bilen som kommer att undersökas, säger Sara Andersson.

Bild på en krockskadad bil på en bilparkering.
Här är bilen som bilisten i fråga körde in i. Foto: Peter A Rosén

Läs mer om polisen här

+1
6
+1
0
+1
0
+1
8
+1
51
+1
6
+1
8

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS