OSKARSHAMN
En fotbollsmatch på Ernemars fotbollsanläggning i Oskarshamn slutade med en misshandelsanmälan, berättar Leif Fransson, presstalesperson i polisregion syd.
Det var vid 22-tiden på onsdagen, den 15 oktober, som polisen fick in ett larm om ett bråk efter en Oskarshamns AIK-match.
– Det uppstod någon form av diskussion mellan hemmalag och bortalag när matchen var slut; och då kastade åskådare, ett gäng ungdomar, in bangers på planen, mot bortalagets spelare. En bangers landade nära en av av spelarna, född 2006, och det började ringa i hans öron.
Anmälningar om misshandel samt brott mot ordningslagen och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor upprättas.
– Man har kontrollerat ett antal personer, men det finns ingen misstänkt i ärendet. Vi får se vad vi kan få fram utredningsvägen. Finns det vittnesuppgifter, så får man gärna kontakta polisen, säger Leif Fransson vid 09-tiden på torsdagen.
Uppdatering, fredag:
Thom Stierna, tillförordnad förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, berättar att OAIK mötte Husqvarna under den aktuella kvällen.
Han konstaterar också att Husqvarnaspelarna inte vågade lämna omklädningsrummet efter matchen och att ledare för laget då valde att ringa till polisen.
Ungdomsgänget avvek från platsen och polisen har ingen misstänkt i ärendet.

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.