HÖGSBY
Sara Andersson, presstalesperson i polisregion syd, berättar om en märklig händelse i Högsby.
Vid 15-tiden på torsdagen, den 28 augusti, fick polisen in ett larm om att en Postnord-anställd man hindrades från att lämna ett företagsområde.
Den anställde, som är i 30-årsåldern, var på företaget i fråga för att leverera något; och då befann sig en man där, som uttryckte sitt missnöje när den anställde sa att han inte kunde ta med sig ett paket som mannen ville returnera till en adress.
Mannen blev då jättemissnöjd och superarg och blockerade vägen för den Postnord-anställde när han skulle köra därifrån.
– När vi blev kontaktade, så hade detta pågått i 30 minuter. Han blockerade Postnords skåpbil med sin egen bil. Men egentligen var mannen irriterad på Postnord och inte på chauffören som person, säger Sara Andersson till ON.
Polisen ryckte ut och då flyttade mannen på sin bil.
En anmälan om ofredande är upprättad.
Den misstänkte är i 60-årsåldern.
