KALMAR LÄN
Årets hyresförhandlingar i Kalmar län börjar närma sig sitt slut. Enligt nya siffror från Hyresgästföreningen är 80 procent av förhandlingarna nu färdiga, och resultatet landar på en genomsnittlig höjning om 3,4 procent.
Trots att det är den lägsta noteringen på fyra år, varnar Hyresgästföreningen för att nivåerna fortfarande drabbar hushållen hårt.
”Nivåerna är fortfarande onormalt höga”, säger Oscar Jansson Magnusson på Hyresgästföreningen.
Efter flera år av kraftiga kostnadsökningar ser trenden i Kalmar län nu ut att vända nedåt. Den genomsnittliga höjningen på 3,4 procent omfattar både privata och kommunalt ägda bostadsbolag. Det är en tydlig minskning från de krav som bostadsbolagen inledningsvis ställde, vilka i genomsnitt låg på 6 procent.
Hyresgästerna pressade ekonomiskt
Trots att höjningarna är de lägsta sedan 2022, är Oscar Jansson Magnusson, enhetschef på Hyresgästföreningen region Sydost, kritisk till situationen. Han menar att många hyresgäster redan lever på marginalen efter de senaste årens ekonomiska press.
– Vi ser tydligt att det går åt rätt håll, men de här nivåerna är fortfarande onormalt höga. Det här är folks hem vi pratar om; man ska inte tvingas flytta på grund av orimliga hyreshöjningar, säger han.
Brist på transparens
En ovanlig detalj i årets förhandlingar är att färre bostadsbolag än vanligt har gått ut med sina krav offentligt i förväg. Många har istället valt att presentera sina yrkanden först vid själva förhandlingsbordet.
Hyresgästföreningen efterlyser nu större öppenhet gentemot hyresgästerna i en fråga som berör så många människors privata ekonomi.
Krav på halvering till nästa år
Inför framtiden är målbilden från hyresgästernas sida glasklar. Med sjunkande räntor, lägre inflation och ett minskat kostnadstryck på bostadsbolagen anser Hyresgästföreningen att nästa års höjningar bör halveras jämfört med årets nivåer.
– Hushållen klarar inte mer. Det har varit höga nivåer allt för länge nu. Med tanke på det ekonomiska läget är det rimligt med en halvering av årets höjningar till nästa år, avslutar Oscar Jansson Magnusson.
Lista hyreshöjningar och yrkanden i Kalmar län
| Kommun | Hyreshöjning | Yrkande |
|---|---|---|
| Borgholm | 3,5 % | 5,3 % |
| Emmaboda | 3,5 % | 11,1 % |
| Hultsfred | 3,5 % | 5,9 % |
| Högsby | 3,4 % | Inget yrkande |
| Kalmar | 3,4 % | 5,6 % |
| Mönsterås | 3,5 % | 5,7 % |
| Mörbylånga | 3,5 % | 5,3 % |
| Nybro | 3,3 % | 5,3 % |
| Oskarshamn | 3,3 % | Inget yrkande |
| Torsås | 3,5 % | 5,9 % |
| Vimmerby | 3,6 % | 8,3 % |
| Västervik | 3,6 % | 5,7 % |
LÄS MER: Artiklar för dig som är hyresgäst

Redaktör, annonsering, webb- & ekonomiansvarig. Kontakta mig gärna om du är intresserad av att annonsera på ON!