Elsparkcyklist körde på tok för fort – stoppades av polisen

Man på elsparkcykel
Bilden är en genrebild. Foto: Magnific

ANNONS

OSKARSHAMN

Vid 16-tiden på måndagen, den 31 augusti, stoppade polisen en elsparkcyklist som körde på tok för fort på Kolbergavägen i Oskarshamn.

Det började med att en patrull observerade elsparkcyklisten då han färdades i höjd med Humleplan och ut mot Kolberga.

Det rör sig om en 40-sträcka och när patrullen höll den hastigheten så drog elsparkcyklisten ifrån polisbilen.

– De gasade upp och körde i närmare 60 kilometer i timmen för att kunna hålla jämn takt. Sedan stoppade de elsparkcyklisten, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på tisdagen.

En anmälan om olovlig körning har upprättats.

En elsparkcykel får ha en maxhastighet på 20 kilometer i timmen och elmotorn får ha en kontinuerlig märkeffekt på max 250 watt.

Elsparkcykeln beslagtogs för teknisk undersökning, konstaterar Peter Karlsson.

Elsparkcyklisten är över 15 år och bosatt i Oskarshamn.

Läs fler polisnyheter här

+1
17
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
3
+1
3

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS