OSKARSHAMN
En man i 65-årsåldern, med adress i Hultsfred, plockade på sig varor, som kostade sammanlagt 667,85 kronor, i Ica Maxi-butiken i Oskarshamn – och passerade sedan kassalinjen utan att betala för det hela, enligt en polisanmälan om ringa stöld.
Det var på tisdagseftermiddagen, den 10 juni, som en butikskontrollant såg en man som stoppade på sig diverse varor.
Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, berättar att det rörde sig om kläder: ett par badshorts, en t-tröja och ett par jeggings (jeggings är en hybrid mellan jeans och leggings, namnet kommer från en sammanslagning av orden ”jeans” och ”leggings”).
Uppdatering:
Mannen åtalas för ringa stöld.
Han vidgår delar av händelseförloppet, men förnekar brott.
Det finns, som sagt var, vittnesuppgifter i ärendet.
Ärendet har hanterats enligt reglerna om snabbförfarande i brottmål.
Åklagaren föreslår att mannen ska betala 4 000 dagsböteskronor.

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.