OSKARSHAMNS KOMMUN
Eva Holm gick upp i talarstolen under allmänhetens frågestund på måndagskvällens fullmäktigesammanträde i Oskarshamn.
– Jag ställer allmänhetens frågor till kommunstyrelsens ordförande, Andreas Erlandsson (S), i första hand. Vår kommun hyr korttidsboendeplatser i Högsby – varför just i Högsby? Är kontraktet mellan kommunerna tidsbegränsat? Mellan Misterhult och Högsby är avståndet, med bil, 60,6 kilometer. Alltså över 12 mil fram och tillbaka, för att hälsa på en anhörig. Från Misterhult till Oskarshamn är avståndet 26,6 kilometer – det blir alltså drygt 5 mil fram och tillbaka. Är det optimalt tänkt av folkvalda politiker med ansvar för omsorg, miljö, service och lika värde för alla invånare i Oskarshamns kommun? Det är mina frågor. Det här är valfrågor till 13 september, när vi går till val. Vi vill snart veta – inte bara anta, sa hon.
”Ett bra exempel”
– Tack för din fråga, Eva. Jag tycker att det här är ett bra exempel på hur ett samarbete mellan kommuner gör skillnad – inte bara i teorin, utan även i praktiken. Åtta kommuner i södra länet har tillsammans tecknat ett avtal som öppnar dörren för ett mer flexibelt och behovsstyrt samarbete. Genom avtalet får vi möjlighet att i mån av plats köpa platser av varandra – det är ett enkelt och pragmatiskt samt kostnadseffektivt sätt att säkerställa att våra invånare får det stöd de behöver när de behöver det.
– För vår del har det blivit Högsby kommun, som vi oftast vänt oss till. Det beror inte på något annat än att de har haft tillgängliga platser. Det är dessutom vår grannkommun, vilket gör samarbetet naturligt och praktiskt hanterbart när vi har haft behov. Men det är viktigt att understryka att avtalet inte binder oss till någon viss tid eller ett visst antal platser. Det är helt behovsstyrt. Vi har köpt fyra platser under en rätt så lång period – och vid enstaka tillfällen har vi köpt ytterligare någon plats. I något ärende har vi också vänt oss till Mönsterås kommun – så vi kunde lika gärna ha köpt någon plats där.
”Utan prestige”
– Poängen är rätt så enkel – vi använder de resurser som finns tillgängliga, där de finns, för att lösa de behov som uppstår. Och det gör vi utan onödig administration, utan låsningar och utan prestige. Jag vill understryka att jag verkligen tror på den här typen av samarbete – inte bara inom det här området, utan på betydligt fler. Vi kommuner har liknande förutsättningar, vi har liknande utmaningar och vi har ofta liknande ambitioner. Då är det inte bara klokt, det är nödvändigt att vi hjälps åt. För precis som i livet i stort, så bygger ett starkt samhälle på att vi stöttar varandra – att vi delar på det vi har, att vi kompletterar varandra och att vi ser möjligheter i samverkan; snarare än att fastna i gränser eller prestige. Det är så vi skapar trygghet, det är så vi använder skattepengarna smartast – och det är så vi bygger den typ av samhälle som våra invånare förtjänar, sa Andreas Erlandsson.

Magnus Larsson (C) klev också upp i talarstolen:
– Tack för din fråga, Eva, även om den var ställd till kommunstyrelsens ordförande, så tar jag ändå tillfället i akt att gå upp och svara. När det gäller kommunens köp av platser, företrädesvis från Högsby kommun, så må väl det vara hänt i en tid där vi har en lång kö. Men samtidigt kan man fundera över om det är rätt väg att gå? Precis som du antyder i din fråga, finns det inte lösningar på närmre håll? Vi ska vara medvetna om att de här platserna kostar ju ändå en del – det är ändå ett antal miljoner som vi skickar till Högsby kommun, i det här fallet. Det är de säkert glada över i Högsby kommun – men frågan är om det är rätt att hantera våra kommunala skattepengar på det sättet? Eller skulle vi kunna använda dem på ett smartare sätt?

Mathias Karlsson, Kustlandspartiet, klev också upp och svarade:
– Tack, Eva. Vi ser att vi har den här långa kön – och vi ser ett behov. Sedan är det ett smart sätt att snabbt göra något åt det genom att använda de platser som finns. Men ska vi göra något långsiktigt, så måste vi skapa ett nytt boende – och använda de platserna som vi har. Då är det kanske en tuff investering i början, men på sikt tror jag att det är en vinst. Jag tänker att man exempelvis kan satsa pengar på det befintliga boendet i Misterhult, sa han.

I sammanhanget kan vi, upplysningsvis, konstatera att Andreas Erlandsson har rötterna i Högsby samt att hans bror, Jonas Erlandsson (S), är med och styr Högsby kommun (redaktionens anmärkning).

