BLOMSTERMÅLA
Lördagen den 12 september fylls området kring Folkets hus i Blomstermåla av maffiga motorljud, blänkande karosser och familjeaktiviteter. Det har blivit dags för Blomstermåla motordag – en efterlängtad folkfest för alla åldrar.
Mellan klockan 14.00 och 16.30 bjuder arrangören Samhällsföreningen Blomstergruppen in till en späckad eftermiddag där alla typer av fordon står i centrum. Besökare kan se fram emot att spana in allt från glänsande veteranbilar, EPA-traktorer och motorcyklar till mopeder och tunga lastbilar. Alla som har ett fordon de vill visa upp är varmt välkomna att delta.
Klockan 15.30 är det dessutom dags för dagens höjdpunkt för alla utställare när prisutdelningen för de finaste fordonen äger rum.
Godisregn, skytte och musik
Det blir dock inte bara motordonsutställning. Dagen bjuder på ett brett aktivitetsprogram för hela familjen med både musikunderhållning och ett populärt godisregn för de yngre besökarna.
För den som vill pröva på något lite mer fartfyllt finns Mönsterås Airsoftförening på plats. De erbjuder besökarna möjligheten att testa på både prickskytte och dynamiskt skytte under säkra formsformer, eller bara prata med likasinnade entusiaster.
När hunger eller fikasug anmäler sig hålls både servering och café öppet med ett utbud av mat, fika och dryck.
Fakta: Blomstermåla motordag
När: Lördag 12 september, kl. 14.00–16.30, prisutdelning kl. 15.30
Var: Blomstermåla Folkets hus.
Entré: Fritt inträde.
Arrangör: Samhällsföreningen Blomstergruppen.
Höjdpunkter: Utställning av bilar, EPA, mc, mopeder och lastbilar, prisutdelning, godisregn, musikunderhållning, servering/café samt prova-på-skytte med Mönsterås Airsoftförening.
Läs mer om Samhällsföreningen Blomstergruppen på Facebook
