Fem nya och två utökade naturreservat i Kalmar län: ”Riktigt roligt”

Ekorre, Trollskogen, Öland
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

KALMAR LÄN

”Under december 2024 har naturskyddsenheten på Länsstyrelsen fattat beslut om fem helt nya naturreservat. Utöver det har två befintliga naturreservat utökats och ändringar har gjorts i två andra för att kunna skötas på ett ännu bättre sätt”, skriver Länsstyrelsen (statens förlängda arm) i ett pressmeddelande.

”Kalmar län har med de nya reservaten totalt 215 naturreservat och det är väldigt ovanligt att så många som fem nya tillkommer på en månad”, skriver Länsstyrelsen.

– Det är många fantastiska naturområden som nu får ett långsiktigt skydd, säger Magnus Danbolt, som är enhetschef på Länsstyrelsen i Kalmar län.

– Allt från hässle och kalkgräsmark på Öland till svämlövskog, brandfält och gammal skog med ek och tall på fastlandet. Att så många av länets värdefulla och spännande naturtyper finns representerade i de nyligen skyddade områdena är viktigt för vår framtid. Riktigt roligt är också de mycket positiva dialoger med markägare som har lett fram till de här fina naturreservaten.

”Kalmar län har i och med dessa beslut fått ytterligare 620 hektar skyddad natur”, konstaterar Länsstyrelsen.

Nya naturreservat

Utvidgade naturreservat

Nya beslut/tilläggsbeslut på befintliga naturreservat

+1
8
+1
4
+1
0
+1
1
+1
2
+1
4
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS