SVERIGE
”Semester med hund blir enklare än någonsin i sommar. Inför säsongen har First Camp, Norra Europas ledande kedja för camping och resorts, lanserat flera nyheter för alla som letar hundvänliga resmål. Målet? Att bli det självklara semestervalet för Sveriges över 750 000 hundägare”, skriver First Camp i ett pressmeddelande.
– För många är hunden en självklar del av familjen och då ska den också få vara en självklar del av semestern. Men det är inte alltid enkelt att boka resan för mig som reser med hund, det vet jag av egen erfarenhet. Det känns därför extra roligt att vi gjort denna satsning inför sommaren, så att både två- och fyrbenta gäster får en riktigt härlig vistelse hos oss, oavsett om man vill semestra i stuga eller camping, säger Benita Jonsson, operativ chef på First Camp.
Välkomna överallt
På First Camps hemsida har information och sökfunktioner anpassats till alla hundägare. Nu kan du som hundägare enkelt filtrera efter vad som är viktigt för just din semester med hund. Hundar är välkomna på samtliga av de över 70 destinationerna och majoriteten av stugorna är husdjurstillåtna. Tillgängligheten syns direkt vid bokning – du slipper vänta på bekräftelse. Med några klick får du en tydlig översikt över vilka destinationer som erbjuder exempelvis:
- Hundvänliga badplatser – för svalkande dopp
- Rastgårdar – för lek och nya kompisar
- Hundduschar – för smutsiga tassar efter dagens äventyr”, skriver First Camp.
”Nyheten firstcamp.se/hund samlar även tips, guider och inspiration – från pälsvård och vätska till lek i sommarvärmen. Fler tips finns också på destinationssidorna, så att du lättare hittar rätt inför din resa”, skriver First Camp.
Nyhet: Portabel hundhage – hundens egen uteplats
”En annan av sommarens nyheter är den portabla hundhagen – perfekt för gäster som bokar stuga och vill låta hunden vara ute tryggt, utan koppel. Hagarna hämtas enkelt i receptionen, fästs i marken och kan byggas ihop för att ge mer utrymme. Resultatet blir en liten fristad precis utanför stugan. En slags ”uteplats-to-go” som förenklar vistelsen för både hund och husse eller matte”, skriver First Camp.
– Det är en smidig produkt som vi tror att många kommer att uppskatta. Tänk så mycket plats man sparar i bilen! I vår gästenkät, där vi frågade stuggäster med hund vad de skulle uppskatta mest, var det vanligaste svaret just en ”inhägnad uteplats”. Istället för att ha hunden inne i stugan eller bunden, kan den nu röra sig fritt på ett tryggt sätt. Den här hundhagen testas på utvalda destinationer i sommar och det blir spännande att se resultatet, säger Benita Jonsson.
Fakta:
- First Camp välkomnar hundar på samtliga destinationer
- På alla First Camp Bistro får hunden följa med på uteserveringen, se lokalt vad som gäller inomhus
- På First Camps svenska destinationer är det gratis att ta med hund på camping, och ett tillägg tillkommer vid bokning av stuga
- Det finns husdjursvänliga stugor på alla destinationer
Om hundägande i Sverige:
Från Hundregistret Jordbruksverket, 2024-31-21
- Över 1 miljon registrerade hundar i Sverige
- Cirka 750 000 hushåll med hund
- Populäraste hundnamnen: Molly, Bella, Charlie, Doris och Sally

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.