
Fotoutställning och jukebox på torget i Kristdala
2021-05-22KRISTDALA
På torsdagen invigdes en fotoutställning på torget i Kristdala. Bakom fotografierna står gymnasieeleverna Alvina Bramhag och Hilda Rydersten och för sången i jukeboxen står barn från Majbackens förskola.
På torsdagen invigdes fotoutställningen ”Kristdala. En vecka i mars.” som skildrar vardagen i Kristdala en vintervecka 2021. Fotograferna är elever på Oscarsgymnasiet, Alvina Bramhag och Hilda Rydersten, som går på samhällsvetenskapliga programmet med inriktning media.
”Idas sommarvisa” i jukeboxen
I samband med invigningen av utställningen på Kristdala torg deltog bland annat barn från Majbackens förskola som deltar i utställningens jukebox med sångerna ”Idas sommarvisa” och ”Blåsippan ute i backarna står”.
Fotoutställningen, som kommer att finnas på plats under en månad, är ett samarbete mellan Oscargymnasiet, Oskarshamns kommun och Attraktiva Oskarshamn AB.




Foto: Maria Ihse, Oskarshamns kommun


Skribent & annonsering