SVERIGE
Socialförsäkringssystemet och arbetsmarknadsstödet används flitigt som grundförsörjning för tusentals personer med koppling till gängkriminalitet. En ny rapport visar att cirka 4 000 individer av Sveriges 62 000 gängkriminella får sin inkomst från system som sjukpenning, sjukersättning eller aktivitetsstöd.
Arbetsmarknadsminister Johan Britz (M) är starkt kritisk till upptäckten och pekar ut hur den organiserade brottsligheten plundrar välfärden.
– Att gängkriminella skor sig på pengar som egentligen skulle gått till riktiga arbetslösa är förkastligt. Den organiserade brottsligheten skyr inga medel för att plundra välfärden och lägga beslag på skattebetalarnas pengar. Den här rapporten visar hur eftersatt arbetet mot organiserad brottslighet har varit. Regeringen har under hela mandatperioden vidtagit åtgärder för att ge nya verktyg till myndigheter för att komma åt kriminellas utnyttjande av välfärdssystemen, säger Johan Britz (M).

Utbetalningar på nära 800 miljoner
Rapporten, som tagits fram av Försäkringskassan, visar att det totalt rör sig om nästan 800 miljoner kronor som under de senaste åren har betalats ut till 1 332 individer i form av aktivitetsstöd och annat arbetsmarknadsstöd.
Regeringen har under mandatperioden arbetat med att ge myndigheterna nya verktyg för att stävja utnyttjandet av välfärdssystemen. Sedan den 1 juni 2024 har flera myndigheter, till följd av ny lagstiftning, möjlighet att utbyta information i syfte att hindra organiserad brottslighet.
Förslag om sanktionsavgift vid fusk
För att skärpa åtgärderna har regeringen tagit emot en utredning som föreslår att fuskare även ska kunna drabbas av en sanktionsavgift. Idag kan myndigheterna endast kräva tillbaka det felaktigt utbetalda beloppet och stänga av personen från framtida ersättning.
Den föreslagna sanktionsavgiften ska uppgå till 25 procent av det felaktigt utbetalda beloppet och ska beslutas av myndigheterna. Syftet är att göra det dyrare och mer riskabelt att fuska med ersättningar som a-kassa och aktivitetsstöd.
