FILM & TV
Efter en intensiv slutaudition står det nu klart vilka 16 deltagare som har säkrat sina platser i årets lördagsfinaler av Idol 2025. Nu inleds höstens livesändningar med ett helt nytt, utmanande startupplägg: duelltema. Detta innebär att de 16 Idolerna kommer att möta varandra två mot två i de två första lördagsfinalerna.
Det blir en tuff start där 16 idoler snabbt ska bli 12.
Den första lördagsfinalen sänds lördagen den 18 oktober. Åtta Idoler tävlar i det första programmet, och de återstående åtta möts i dueller veckan därpå. I båda de inledande duellprogrammen får två Idoler lämna tävlingen. Fyra Idoler i varje avsnitt går direkt vidare efter vunnen duell, medan de fyra som förlorat får en ny chans att uppträda. De två med flest röster bland de förlorande får fortsätta tävla i Idol 2025.
Hög nivå på deltagarna
Jurymedlemmen Katia Mosally kommenterar den höga nivån och ser fram emot en spännande höst:
– Lägstanivån på topp 16 är den högsta vi sett på många år, men det som gör detta år speciellt är att så många av idolerna redan har en tydlig bild av vem de vill vara som artister. Då blir idolresan mer som en utveckling och förfining av det de redan har jobbat fram på egen hand, mer än en upptäcktsresa av vilka de vill vara som artister, säger Katia Mosally och fortsätter:
– Jag tror att det gör att höstens Idol kommer att vara superintressant och extra kul för tittarna, men också för oss i juryn att följa! Det här kan sluta hursomhelst beroende på de val de gör under hösten.
Den första lördagsfinalen den 18 oktober får ett extra stjärnfyllt sällskap. Pär Lernström får assistans av Oscar Zia som gästprogramledare, samtidigt som juryn utökas med en femte medlem – artisten Molly Sandén, som även kommer att uppträda. I den andra lördagsfinalen tar Johanna Nordström plats som gästprogramledare.
Topp 16 i Idol 2025
Allan Ismail 21, Stockholm
Alma Adolfsson, 19, Stockholm
Arvid Lorentsson. 20, Vemdalen
Ingrid Enckell, 23, Helsingfors (Finland)
Jénovic Luyindula, 18, Uppsala
Jonas Elfqvist, 26, Sveg
Karl Noremo, 31, Stockholm
Love Backlund, 18, Gävle
Love Hedlund Stenmarck, 18, Lidingö
Malva Turestedt Cederholm, 15, Stockholm
Nicolina-Mercedes Brandström, 16, Stockholm
Nora Lundmark, 22, Göteborg
Rasmus Bergman, 24, Stockholm
Rebecca Larsson, 24, Göteborg
Sofia Gregersen, 21, Falkenberg
Tuva Råwall, 17, Göteborg
Duellgrupp 1
Nicolina-Mercedes Brandström vs. Karl Noremo
Malva Turestedt Cederholm vs. Jonas Elfqvist
Rasmus Bergman vs. Arvid Lorentsson
Alma Adolfsson vs. Love Hedlund Stenmarck
Duellgrupp 2
Love Backlund vs. Nora Lundmark
Sofia Gregersen vs. Rebecca Larsson
Jenovic Luyindula vs. Allan Ismail
Ingrid Enckell vs. Tuva Råvall
Den första lördagsfinalen av Idol sänds den 18 oktober 20.00 på TV4 Play och TV4.

Redaktör, annonsering, webb- & ekonomiansvarig. Kontakta mig gärna om du är intresserad av att annonsera på ON!