ANNONS

Taina Adolfsson
Taina Adolfsson. Foto: Privat

Insändare från Taina Adolfsson: ”Ofräsch och äcklig”

ANNONS

INSÄNDARE

Läste ON:s intervju med Byggebo.

Den är bra, men Sveafastigheters underhåll är också eftersatt.

Nersliten trappuppgång och källare.

Ingen hiss, trots att det är två långa trappor upp till våningen där jag bor.

Finns bara en tvättmaskin i tvättstugan – den andra har gått sönder.

En tvättmaskin är alldeles för lite.

Vidare är tvättstugan ofräsch och äcklig.

”Ingen renovering görs”

Tidigare kunde vi tvätta i en tvättstuga i ett annat hus, men den är stängd på grund av skadegörelse – men ingen renovering görs där heller.

Sedan såg jag och en granne mögel i ett förråd som hon hyrde innan hon flyttade – och någon radonkontroll har inte gjorts, mig veterligen.

Tror att jag är en av dem som har bott längst här.

När jag frågar om helrenovering av min lägenhet, så blir jag erbjuden en lägenhet under mig – men där vill jag inte bo, på grund av att det är mycket lyhört, och då får jag människor både under och över mig.

Inte heller får jag uppfräschning med målning.

”Vill inte flytta”

Jag bor högst upp och har det bästa läget här i området, tycker jag, så därför vill jag inte flytta härifrån just nu.

Och det där med skyddsrum, mig veterligen finns det inget här i Döderhult.

Hört att det finns något tvärs över Södra vägen, men hur det ser ut och hur många som ryms där är osäkert.

Dessutom är det väl för omodernt för den tiden vi lever i.

Det finns mer att tillägga – men jag nöjer mig med det här.

Taina Adolfsson

Marieholm, Oskarshamn

+1
30
+1
0
+1
3
+1
5
+1
5
+1
17

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS