Insändare: Kräv kroppskameror vid jakt

Kvinna som jagar
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

ANNONS

INSÄNDARE

Lösa hundar, oavsett om det är jakt- eller sällskapshundar, är en onödig fara för det vilda och ett otyg för tamboskapsägare. 

Nu aktualiseras frågan ännu mer då vissa jägare utnyttjar paragraf 28 i jaktförordningen. 

I Halmstads kommun sköts två vargar, varav den ena var ”godkänd” och i det andra fallet ogiltigförklarades jägarens förklaringar. 

Paragraf 28 är strängt skriven.

Mindre än en meter

Viktoria Andersson, jurist på Svenska Jägareförbundet, förklarar den så här:

– När vi utbildar brukar vi säga att för att vara säker på att det är uppenbart att ett sådant angrepp är omedelbart förestående ska vargen vara så nära att den kan nå hunden med munnen. Alla eventuella förklaringar annat än att vargen är på väg att angripa måste vara i princip omöjliga. 

Nära förestående har nu fått ett juridiskt avstånd på mindre än en meter. 

Vet alla handläggare på Länsstyrelsen detta?

Så fort löshundsjakten tas upp får jag veta att då kan vi inte bedriva eftersök på trafikskadat eller påskjutet vilt.

”Eftersök är inte detsamma som jakt”

Mikael Beckman, Täby

Men eftersök är inte detsamma som jakt.

Visserligen kan båda handlingarna göras av en och samma person, för båda handlingarna kräver jägarexamen.

Skillnaden är att eftersöksekipaget inte är ute för att jaga ett friskt djur, med specialtränad och kopplad hund.

Utan de är ute för att eventuellt avsluta ett lidande. 

Dessutom skulle alla dessa mycket svåra tolkningsfrågor minimeras om hundarna var kopplade.

Tilliten till varandra skulle öka och paragraf 28 skulle bara behöva användas om vargen angrep, avståndet är ju mindre än en meter.

Ord står mot ord

Paragraf 28 kan utnyttjas, alltså skjuta för att döda ett rovdjur, vid angrepp på tamboskap, detta är unikt i det civila Sverige.

Att det inte finns några förhållningsregler är ännu märkligare.

Här är det skyttens bedömning som avgör.

Ord står mot ord.

Skjöts varningsskottet först eller efteråt? Finns olika bedömningsgrunder om man är man eller kvinna, erfaren eller inte?

Nej, kräv kroppskameror, så minimeras tolkningsfrågorna.

Mikael Beckman 

Täby

Bild på en hund som är ute och spåruppdrag.
Hunden Zita på ett av sina många eftersöksuppdrag. Foto: Mikael Beckman

Läs fler insändare här

+1
10
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
13

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS