Insändare: Nej till godiskedja i centrala Oskarshamn

Händer som håller upp färgglada pratbubblor
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

ANNONS

INSÄNDARE

En kedja som säljer lösgodis, chips, läsk, med mera, har för avsikt att etablera sig i Oskarshamns centrum.

Ansvariga för centrumhandeln ser detta som en bra möjlighet att göra centrum mer attraktivt.

”Enorm marknad”

Denna typ av utbud finns redan i en mycket stor omfattning inom dagligvaruhandeln med åtskilliga hyllmetrar av
dessa produkter.

Så den godissugne eller chipssugne har en enorm marknad till sitt förfogande.

”All tillgänglig statistik pekar på att våra barn/ungdomar och vuxna ökar vad gäller övervikt och fetma. Den allra största orsaken till detta är överkonsumtion av läsk och godis, kanske i kombination med för lite motion”

JAN JOHANSSON, OSKARSHAMN

Om jag inte minns fel så fanns det en välfylld godisbutik granne med Sagabiografen.

Varför blev denna nedlagd kan man undra?

All tillgänglig statistik pekar på att våra barn/ungdomar och vuxna ökar vad gäller övervikt och fetma. Den allra största orsaken till detta är överkonsumtion av läsk och godis, kanske i kombination
med för lite motion.

”Triggar i gång vårt insulin”

Socker i alla dess former triggar i gång vårt insulin som i sin tur har förmågan att lagra in fett i våra celler.

Nej, platsutvecklare i Oskarshamn, jobba inte för denna typ av etablering.

Vad som skulle göra centrumhandeln mer attraktiv är bl.a. en bokhandel och en Teliabuti, som för övrigt fanns i centrum tidigare.

Jan Johansson

Oskarshamn

FOTO

FREEPIK

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS