DEBATTARTIKEL
Har SD några egna idéer kvar – eller lever de på att kopiera andra?
Inför höstens val blir det alltmer uppenbart att Sverigedemokraterna i Oskarshamns kommun inte driver en egen politik – de jagar andras.
Gång på gång ser vi samma sak.
Oskarshamnspartiet lyfter en konkret, genomarbetad fråga – och kort därefter kommer SD med…exakt samma sak…
Vi började med Kikeboskolan.
”Plötsligt en SD-fråga”
Vi presenterade en vision om en framtida, individanpassad skolverksamhet för personer med NPF (neuropsykiatriska funktionsnedsättningar) och andra behov.
En viktig fråga för inkludering och människors rätt att lyckas utifrån sina egna förutsättningar.
Kort därefter blev “NPF-anpassade skolor” plötsligt en SD-fråga.
Sedan lyfte vi frågan om alkoholtillstånd på äldreboenden – en fråga om värdighet och livskvalitet för våra äldre.
”Vad gör SD? Jo, de kommer i efterhand och säger att de ”vill återinföra” det som redan tagits bort”
Jasmine Jasemalik, pressekreterare i Oskarshamnspartiet
Inte långt efteråt dök samma förslag upp från SD.
När kommunen beslutade att ta bort varm mat via hemtjänsten, agerade vi direkt.
Vi startade ett konkret initiativ för att lösa problemet här och nu – hemlagad husmanskost till ett rimligt pris för de äldre som drabbas.
Vad gör SD?
Jo, de kommer i efterhand och säger att de “vill återinföra” det som redan tagits bort.
”Inte politik”
Detta är inte politik.
Det är efterhandskonstruktioner.
Var finns SD:s egna idéer?
Var finns deras handlingskraft när besluten faktiskt tas?
Att i efterhand plocka upp andras förslag och presentera dem som sina egna är inte ledarskap – det är opportunism.
Invånarna i Oskarshamns kommun förtjänar bättre än kopior och tomma ord.
”Borde vara självklart”
De förtjänar politiker som vågar driva frågor, ta initiativ och faktiskt göra skillnad – inte bara reagera när någon annan redan gjort jobbet.
Så inför valet bör frågan ställas tydligt: vill vi ha ett parti som leder – eller ett som följer efter?
Svaret borde vara självklart.
Jasmine Jasemalik
Pressekreterare, Oskarshamnspartiet

Foto: Oskarshamnspartiet
