OSKARSHAMN
I tisdags, den 3 december, skrev vi om en brand hos återvinningsföretaget Skrotfrag AB, på Tillfarten i Oskarshamn.
Vid 18.15-tiden på torsdagen kom det in ett larm om en ny brand på företagsområdet i fråga.
ON pratade med trygghets- och larmcentralen vid 18.45-tiden.
Man berättade att det brann i en skrothög som var cirka 20 meter hög och 30 meter bred.
I högen fanns det ”blandat skrot”.
Händelsen ska inte ha lett till några personskador.
Brandorsaken är okänd.
Uppdatering, klockan 19.20:
Skrothögen ligger i närheten av ett förråd med aluminiumspån samt en kran, men branden har inte spridit sig dit och i skrivande stund ser det ut som att de klarar sig.
Räddningstjänsten har flera stationer på plats och man räknar med att vara kvar ganska länge.
Uppdatering, klockan 20.50:
Det brinner fortfarande med öppna lågor, men branden har minskat i intensitet.
Även spridningsrisken har minskat. Det ser gynnsamt ut.
Räddningstjänsten räknar just nu med att vara kvar på platsen fram till klockan 06.00 på fredagsmorgonen.
Uppdatering, fredag:
Strax innan klockan 07.00 på morgonen överlämnade räddningstjänsten släckningsarbetet till dem som jobbar på företaget.
Förrådet och kranen klarade sig.
Uppdatering, fredag klockan 13.30:
Therese Bramhagen, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, berättar att rubriceringen just nu är mordbrand. Men det finns ingen misstänkt.
– Uppskattningsvis ska mellan 40 och 50 skrotbilar ha brunnit, säger hon.
I skrivande stund vet man inte hur branden har startat. Det återstår att se vad brottsplatsundersökningen visar. Det ska i alla fall ha funnits personal på plats när det började brinna.
Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.