JUST NU: Varning för bluff-mejl

Äldre man använder dator
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

ANNONS

EKONOMI

Stöldskyddsföreningen, SSF, varnar för bedragare.

Just nu ser man många bluff-mejl som skickas ut från avsändare som utger sig för att representera Telenor.

Bedömningen är att e-postmeddelandena skickas ut brett till allmänheten, men innehållet i mejlet riktar sig till den som är Telenor-kund.

Begära återbetalning

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk. Om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen, hävdar bedragarna.

–Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

– Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID. Har du lämnat ut kortuppgifter eller signerat med BankID, kontakta din bank omedelbart.

– Rapportera det misstänkta mejlet som spam och radera sedan mejlet.

Exempel på bluff-mejl:

Exempel på bluff-mejl
Foto: Skärmdump

Läs mer om bedrägerier här

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
4

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS