OSKARSHAMNS KOMMUN
Eon satsar i år 55 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Oskarshamns kommun.
Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har Eon investerat 207 miljoner kronor i Oskarshamns elnät.
I ett pressmeddelande informerar Eon om att det märks ett mycket starkt tryck på elnätet i Oskarshamn. Just nu finns omkring 20 pågående anslutningsärenden, där efterfrågan på ny elproduktion uppgår till cirka 1 020 MW – motsvarande elbehovet för en stad i storlek med Stockholm.
Växlar upp investeringstakten
Merparten av efterfrågan drivs av vindkraft, som står för omkring 940 MW, medan solkraften utgör cirka 70 MW. Samtidigt finns ett betydande intresse för energilager, motsvarande omkring 310 MW, samt en växande efterfrågan på elanvändning på cirka 340 MW.
Under de senaste månaderna har dessutom upp till ett tiotal nya förfrågningar inkommit, vilket visar att utvecklingstrycket i området är fortsatt högt.
– Efterfrågan på el ökar snabbt, från både hushåll och företag. På vissa håll har utvecklingen gått snabbare än elnätets kapacitet. Därför har Eon växlat upp investeringstakten. Målet är kortare anslutningstider, ännu högre leveranssäkerhet och ett elnät som möter kundernas behov, nu såväl som i framtiden, säger Henrik Sjöberg, regionchef för Småland och Halland på Eon.
Möjliggör klimatomställning
Under perioden 2024–2027 investerar Eon 27 miljarder kronor i elnäten. Satsningen ska möjliggöra elektrifiering av transporter, industri och samhälle, samtidigt som elsystemets motståndskraft stärks mot extremväder, störningar och rustas för ett mer osäkert omvärldsläge.
– Elnätet är grunden för ett välfungerande samhälle, för lokal utveckling, nya jobb och klimatomställning. Men det är också en del av Sveriges beredskap. Ett starkare nät gör att vi kan återställa elförsörjningen snabbare och säkrare när något oförutsett inträffar, säger Henrik Sjöberg.
Modernt elsystem
Med rätt kapacitet i elnätet kan företag etableras, industrier elektrifieras och bostäder byggas även i mindre kommuner. Tillsammans med Boston Consulting Group (BCG) har Eon analyserat hur energiomställningen kan genomföras mer kostnadseffektivt.
Slutsatsen är att Sverige kan spara hundratals miljarder kronor genom smartare planering och bättre samordning i energisystemet.
– När elnätet hänger med i utvecklingen frigörs tillväxt. Men ett modernt elsystem ska inte bara vara tekniskt innovativt, det måste också vara kostnadseffektivt och rättvist – alla kunder ska kunna delta i energiomställningen på lika villkor. Våra investeringar ska därför ge största möjliga nytta för våra kunder, i form av trygga elleveranser och rimliga kostnader, samtidigt som de stärker konkurrenskraft och samhällsutveckling, säger Henrik Sjöberg.
Under det senaste decenniet har Eon investerat drygt 30 miljarder kronor i elnätsförbättringar runt om i Sverige.
LÄS MER: Artiklar om energi och energifrågor
