Konsultgranskningen: Oskarshamns socialchef kommenterar

Bild på tegelvägg där det står "stadshus".
Stadshuset/kommunhuset i Oskarshamn. Arkivfoto: Peter A Rosén

ANNONS

OSKARSHAMNS KOMMUN

En granskning som fackförbundet Kommunals tidning Kommunalarbetaren har gjort visar att ett stort antal kommuner i Sverige betalar miljonbelopp till konsultbolag för att hitta nya sätt att spara pengar inom äldreomsorgen; och bland kommunerna finns Högsby, Mönsterås, Oskarshamn, Kalmar, Västervik, Vimmerby, Hultsfred, Nybro, Borgholm, Mörbylånga och Torsås.

”Konsulternas lösningar blir ofta desamma: kyld mat till de äldre, färre anställda och vårdpersonal som tvingas jaga minuter”, skriver Kommunalarbetaren.

Med anledning av detta skickade undertecknad ett antal frågor, via e-post, till politiker och tjänstepersoner i Oskarshamns kommun:

1. Varför har Oskarshamns kommun köpt konsulthjälp av nämnda konsultbolag (Ensolution)?

2. Vad gav det? Vilka av konsultbolagets råd har kommunen nappat på och implementerat (eller vilka råd ska ni implementera) inom äldreomsorgen?

3. Hur mycket har det kostat, totalt (alltså hela summan som har lagts på konsulthjälp från det aktuella företaget), och under vilken tidsperiod köpte ni konsulthjälp av Ensolution?

4. Många reagerar på att kommunen (och många andra kommuner i landet) betalar pengar för att kunna spara pengar. Hur motiverar kommunledningen och de styrande politikerna det hela?

5. Varför måste kommunen spara inom äldreomsorgen? Kan man inte spara inom andra områden i stället (och då tänker jag på hela kommunverksamheten)? Kan det vara så att driftbudgeten är för liten och att politikerna behöver tillföra mer medel? Kanske kan man skära ned på den årliga investeringsbudgeten i kommunen (och då tänker jag på hela investeringsbudgeten i kommunen) och föra över ett högre belopp till socialförvaltningens driftbudget i stället, och öronmärka pengarna för äldreomsorgen. Vad säger ni om det?

6. Övriga funderingar kring allt det ovannämnda? Svara helt fritt efter eget huvud…

Det första svaret kommer från kommunens socialchef Cecilia Wahlström:

”Under år 2022 togs ett länsgemensamt beslut att göra en genomlysning av den kommunala hälso- och sjukvården. Syftet var att undersöka kostnadsutvecklingen för kommunernas hemsjukvård och länets samtliga kommuner deltog i genomlysningen. Avtalet finansierades av länsgemensamma statsbidrag samt riktade statsbidrag till kommunerna. Avtalskostnaden var cirka 100 000 kronor per år i abonnemangsavgift samt en engångskostnad om 95 000 kronor. Avtalstiden var 2023-02-01—2026-01-31. Socialförvaltningen i Oskarshamns kommun har utöver det inte köpt några tjänster av Ensolution under de senaste åren för att undersöka äldreomsorgen. Således har företaget inte givit några rekommendationer eller råd relaterat till äldreomsorg. Under åren 2018-2020 användes företagets tjänster för en genomlysning av vissa av förvaltningens verksamheter men det är väl inte relevant nu utifrån den artikel som du refererar till? Frågorna 4 och 5 väljer jag att inte besvara utifrån förvaltningens perspektiv då de inte är inom mitt ansvarsområde”, skriver hon.

+1
5
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
31
+1
0

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS