Längdskidåkarens guide: Här kan du ge dig ut i spåren i helgen

Längdskidåkning
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

ANNONS

OSKARSHAMN/MÖNSTERÅS/HÖGSBY

Efter den senaste veckans intensiva snöoväder, där hela 50–60 centimeter nysnö fallit över Oskarshamn, förvandlas nu regionen till ett paradis för vintersport.

På lördag är det dags för den stora skidpremiären på Hjortberget, och för längdskidåkare finns flera preparerade spår att välja mellan.

Förra helgens massiva snöfall har skapat perfekta förutsättningar för skidåkning, även om de stora snömängderna också innebär utmaningar. Här är guiden till helgens bästa skidupplevelser.

Slalompremiär på Hjortberget

På lördag slår Hjortberget upp portarna för säsongen. Med det nya föreningshuset på plats och välfyllda pister väntas stor tillströmning när liftarna äntligen drar igång. För den som inte har egen utrustning finns skiduthyrningen redo att serva besökarna i den nybyggda värmestugan.

LÄS MER: Nu invigs det nya föreningshuset på Hjortberget: “Stor glädje”

Här hittar du längdspåren

Trots att Oskarshamns kommuns vaktmästare just nu tvingas prioritera snöröjning vid andra anläggningar, har eldsjälar och föreningar sett till att många spår i länet redan är åkbara. Enligt skidspar.se och lokala föreningar är läget som följer:

Oskarshamn med omnejd:

  • Havslätts fritidsområde: Här finns fem spår (1–8 km) med belysning. Hundängen i Havslätt spårades tidigt.
  • Viljans klubbstuga: Erbjuder fem olika spår mellan 1 och 6,3 km.
  • Misterhult: I den norra kommundelen finns två spår på 2 respektive 5 km, båda med belysning.

Mönsterås och Högsby kommun:

  • Blomstermåla: Ett riktigt center för längdåkning med hela åtta spår, från korta 1,25 km till rejäla 12,2 km. Belysning finns.
  • Timmernabben: Ett belyst spår på 2,5 km.
  • Ruda IP: Ett spår på 2,5 km med belysning.
  • Berga SOK: Vid klubbstugan finns två korta, belysta spår (1,2–2,5 km).

Kommunens spårarbete dröjer

Oskarshamns kommun meddelar på sin hemsida att det intensiva snöandet i början av januari har gjort att man måste prioritera bortforsling av snö från andra besöksanläggningar först.

Förhoppningen är att kommunens personal kan börja köra upp spår i Fårbo, Kristdala och Påskallavik under nästa vecka.

Vid god snötillgång och i mån av tid stöttar kommunen även upp med spårning på marker som Bråbo ängar, Scaniaslingan, Stensjö by och Döderhultsdalen.

Snabbguide: Skidspår i mellanlänet

PlatsAntal spårLängdBelysning
Blomstermåla8 st1,25–12,2 kmJa
Havslätt5 st1–8 kmJa
Viljans stuga5 st1–6,3 kmNej
Misterhult2 st2–5 kmJa
Timmernabben1 st2,5 kmJa
Ruda IP1 st2,5 kmJa
Källa: Skidspår.se

LÄS MER: Helgens väderprognos

+1
3
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS