Larm om vinglig färd på E22 – polisen stoppade föraren

Bilförare och polisens emblem
Bilden är en genrebild. Foto: Canva/Fotoaktuen

ANNONS

OSKARSHAMN

Vid 17.50-tiden på måndagen, den 31 augusti, fick polisen i Oskarshamn in uppgifter om en vinglig färd på E22.

En patrull ställde sig och väntade på att bilisten skulle köra in mot stan via den norra infarten.

Vederbörande stoppades på Björngatan i Norrtornsområdet.

Föraren, en man i 30-årsåldern med adress i Oskarshamn, är misstänkt för drograttfylleri och ringa narkotikabrott, eget bruk, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på tisdagen.

– Föraren blåste negativt i sållningsinstrumentet, men han visade tydliga tecken på att vara påverkad. Han medtogs för provtagning, så får vi se vad det ger.

Läs fler polisnyheter här

+1
8
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
4
+1
4

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS