OSKARSHAMN
Snöovädret över Oskarshamn har inte bara skapat problem i trafiken – det har också förvandlat staden till ett vintrigt konstverk. En av våra läsare har skickat in bilder och en personlig skildring av ett Oskarshamn begravt i snö, där allt från jultomtar till höghus har fått ett nytt utseende.
Medan plogbilarna kämpar mot massorna har en läsare tagit en tur genom staden för att dokumentera det historiska vädret. Rapporten vittnar om både naturens krafter och snöröjarnas hårda arbete.
– Jag tycker att de som röjer snön är duktiga med tanke på hur mycket snö det har kommit, skriver läsaren till redaktionen.
Träd som bugar och ”kryckor” till Vingnöten
Snöns tyngd har varit påtaglig under dygnet. På flera håll i staden har träd bokstavligen böjt sig över vägarna, och på sina ställen har grenar knäckts under de tunga massorna. Men ett av stadens mest kända träd har klarat sig bra tack vare mänsklig hjälp.
– Vingnöten hade klarat sig från att brytas sönder. Det gamla trädet har stöttor som håller upp det, precis som en gammal person som behöver kryckor för att kunna stå, beskriver läsaren målande.

Begravda tomtar och snösprayade höghus
Läsarens bilder visar hur snön har ”sprayat” både höghuset i Åsa och gångbron över till Norrtorn, vilket skapat vackra men ovanliga mönster på stadens arkitektur. Men allt har inte klarat sig undan det vita täcket. I mittcirkeln är julstämningen numera bokstavligen under jorden – eller snarare under snön.
– Jultomten i Mittcirkeln hade blivit begravd under snön med vagn och allt.
Att sikten och framkomligheten är svår märktes även vid varvet, där en snöröjningsmaskin i halkan råkat törnna emot ett vägmärke så att det numera står på svaj. ”Sådant som händer”, konstaterar läsaren överseende.

Nostalgi i snöyran
Trots de besvärliga förhållandena för med sig, finns det en underton av nostalgi i läsarrapporten. De enorma snömängderna har fått många Oskarshamnare att blicka bakåt.
– Snöovädret väcker barndomsminnen till liv. Det var länge sedan det kom så här mycket snö.
Bildgalleri


















Foto: Privat
