ANNONS

Latitud 57 från ovan
Latitud 57 på Brädholmen. Foto: Ibrahim Barbour

Latitud 57: Sommarens höjdpunkt bjuder på familjefest och stjärnspäckat program

ANNONS

KULTUR & NÖJE

Under veckan har Brädholmen i Oskarshamns inre hamn förvandlats till en sjudande festplats. På fredagskvällen slår Latitud 57 slår upp portarna till helgens festival och som vanligt kan besökarna se fram emot oförglömliga musikupplevelser på det som många kallar Sveriges vackraste spelplats.

Den 4-5 juli förvandlas Oskarshamns inre hamn, med sin unika närhet till vatten och stadens äldsta delar, till en sjudande festplats när Latitud 57 slår upp portarna för årets fest. Sedan 2009 har denna familjefestival förtrollat både stora och små med oförglömliga musikupplevelser på det som många kallar Sveriges vackraste spelplats. Brädholmen Event bjuder som vanligt in till en helg fylld av glädje, musik och gemenskap.

Bredd som tilltalar alla

Latitud 57 har genom åren cementerat sin plats på Sveriges musikkarta genom att locka några av landets allra största artister. Namn som Tomas Ledin, Per Gessle, Lena Philipsson, Lars Winnerbäck, Jill Johnsson, Europe och Carola har alla stått på festivalens scener. Andra populära artister som spelat på festivalen är Darin, Magnus Uggla, Benjamin Ingrosso och Miss Li.

Även i år utlovas en imponerande blandning av etablerade stjärnor och spännande nykomlingar. Med minst två breda akter varje dag, kompletterat med DJ:s och barnunderhållning, finns det något för alla smaker och åldrar. Och visste du att festivalgeneralen Christian Åbergs band Fake är det enda bandet som spelat på alla Latitud 57-festivaler? En sann legend!

Programmet på Latitud 57

Här är en liten försmak av vad som väntar under helgen:

Bandmedlemmarna i evelyne
Evelyne är ett indie/rockband från Mönsterås. Med sina texter på svenska kombinerat med hjärta och attityd har bandet etablerat sig och blivit ett av Sveriges mest lovande liveband. De spelar på Latitud 57 under fredagskvällen. Foto: evelyne

Fredag 4 juli

17.30 Inner Circle (scen 1)

19.00 Jesper Lindell (scen 2)

20.00 Greczula (scen 1)

Ca 21.00 evelyne (scen 2)

Ca 22.00 Noice (scen 1)

Ca 23.00 The Gems (scen 2)

Ca 00.00 Tjuvjakt (scen 1)

SCARLET
Metalduon SCARLET består av Scarlet Hunts och Thirsty. De fick sitt stora genombrott år 2024 med sin medverkan i Melodifestivalen med låten “Circus X” och årets uppföljare “Sweet N’ Psycho”. De inleder lördagens stjärnspäckade program och efteråt väntar signering och meet & greet – perfekt tillfälle att träffa dem. Foto: United Stage

Lördag 5 juli

18.00 SCARLET (scen 2)

19.00 Arvingarna (scen 1)

20.00 Maria Jane Smith (scen 2)

21.00 Laleh (scen 1)

22.30 Fake (scen 2)

23.30 E-type (scen 1)

01.00 Manåm57 (pop-up scenen)

Observera att samtliga tider är preliminära.

Laleh
Laleh firar 20 år som artist med nytt album och är en av lördagens akter på Latitud 57. Foto: Gustaf Thörn

LÄS MER: Laleh firar 20 år som artist med nytt album och spelar på Latitud 57

Festivalområde fyllt av upplevelser

Latitud 57:s festivalområde på Brädholmen är designat för att maximera din upplevelse. Med två huvudscener, flera barer från Åbro, en speciell VIP-avdelning och tillgänglighetsanpassade platser finns allt du behöver. Dessutom finns ett ”varannan vatten”-tält – för att du ska kunna hålla energin uppe hela helgen.

Park57 är ett eget festivalområde med softare musik och lägre ljudnivå, perfekt för den som vill koppla av. Här hittar du loungemöbler, mysiga miljöer och ett fantastiskt utbud av mat från bland annat El Encanto & Friends och MiMaMi samt dryck från lokala producenter som Åbro och Figeholms Bryggeri. Bron Bar och Fogarolli Kaffe finns också på plats samt Manåm57.

Öl tappas upp
Det finns gott om barer och öltält på Latitud 57. Bland annat så är Åbro och Figeholms Bryggeri på plats. Foto: Freepik

Familjefestival med Kids Rock

Latitud 57 är verkligen en festival för alla åldrar. Kids Rock, beläget intill lekplatsen på området, är en gratis oas för barn i alla åldrar mellan kl. 16:30-20:30 både fredag och lördag. Här bjuder Lekia Oskarshamn på massor av skoj, ansiktsmålning, pyssel och självklart – LEGO! Dessutom är Wild Kingdom Cheer på plats för att bjuda på glädje och energi.

Med ett sådant stjärnspäckat program, ett område fyllt med roliga aktiviteter och en festlig atmosfär, är Latitud 57 det perfekta sättet att kickstarta sommaren i Oskarshamn.

LÄS MER: Viktig information och biljetter finns här!

+1
6
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS