MÖNSTERÅS
Det finns rekord, och så finns det historiska prestationer. Förra helgen skrev Idriz Mulisic från Mönsterås in sig i historieböckerna genom att slå Sveriges – och potentiellt Europas – rekord i att äta sushi.
På Takami Sushi i Helsingborg slog han det tidigare rekordet på 130 bitar genom att sätta i sig hela 132 sushibitar på makalösa 82 minuter. Idriz Mulisic, en entreprenör som är känd för sitt driv och karriär som PT och hälsocoach, reste fyra timmar enkel väg till sin favoritbuffé för att anta utmaningen. Kampen mot klockan och det tidigare rekordet var intensiv och lockade stor publik.
Den historiska resan mot rekordet såg ut så här:
- 100 bitar avklarades på 37 minuter
- 120 bitar nåddes efter 60 minuter
- Slutligen sattes det nya rekordet på 132 bitar efter 82 minuter.
Med 132 bitar sushi i magen och en ny titel i bagaget, undrar nu många vad som blir nästa steg för rekordhållaren. Själv är han inte redo att slå av på takten.
”Jag är inte mätt än”, säger Idriz Mulisic.
TITTA: Se Idriz Mulisic rekord i Efter fem på TV4

