Bild på polisbil parkerad i Kristineberg

Många i Oskarshamns kommun ringer polisen och klagar på motorfordon

ANNONS

OSKARSHAMN

Många personer i Oskarshamns kommun ringer till polisen och klagar på ”störande motorburen problematik”.

Det berättar Oskarshamnspolisen i ett inlägg i sociala medier på torsdagen.

I inlägget står det att sommaren har präglats en hel del av just detta i Oskarshamns kommun.

”Polisen i Oskarshamn och polisen nationellt har jobbat aktivt med problematiken och kommer fortsättningsvis att jobba aktivt med den inriktningen. Vi jobbar med ökad lagföring, trygghetsskapande åtgärder samt dialog med de unga”, skriver polisen i inlägget.

”Vi jobbar också med den vardagliga trafiken och under gårdagen genomförde vi tre hastighetskontroller. Totalt utfärdades fem hastighetsböter på platserna Björnhult, Bockara och Påskallavik”, skriver polisen.

TEXT & ARKIVFOTO

PETER A ROSÉN

[email protected]

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Scrolla för mer nyheter

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Nyheter i din inkorg

Varje lördag får du ett nyhetsbrev* med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter nedan och invänta mejlet med bekräftelse i din inkorg:

*Nyhetsbrevet är GRATIS och du kan självklart avsluta det när du önskar.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS