OSKARSHAMN
Den virala sensationen med fotorealistiska fruktbakelser har skapat världshysteri.
Nu har de nått Oskarshamn.
Nilssons Konditori meddelade nyligen att de har hakat på trenden med de konstnärliga trompe-l’œil-bakverken, som ser ut exakt som riktiga frukter men är fyllda med mousse och kräm.
Efter att bakelserna blivit ett globalt fenomen på sociala medier – och skapat långa köer utanför exklusiva konditorier – blir de nu tillgängliga för Oskarshamnsborna. Förra veckan var det premiär på Blåbäret i begränsad upplaga men den 17 oktober släpps flera sorter.
Konditoriet bekräftade nyheten via sina sociala medier på torsdagskvällen:
”Tjohoooo!! Vet ni?! Nu är dem här… Mangon, Hallonet och Blåbäret!! Ni har sett dem överallt och nu gör vi dem! Vi börjar med försäljning imorgon (fredag reds. anm.) och ni kommer inte ha någon möjlighet att boka upp några utan först till kvarn…,” skriver Nilssons konditori och visar upp en bild på de nya kreationerna.
Prova den nya trenden
Bakverken, som är inspirerade av den franska konditorikonsten, är kända för sin unika konstruktion där en inre fyllning av fruktkompott eller kräm täcks av mousse och en realistisk yta.
För den som vill prova den nya trenden är det alltså först till kvarn som gäller när försäljningen drar igång, fredagsmorgonen. Efterfrågan på de virala bakverken på TikTok har varit stor i hela Sverige.
LÄS MER: Nilssons Konditori & Bageri på Facebook

Redaktör, annonsering, webb- & ekonomiansvarig. Kontakta mig gärna om du är intresserad av att annonsera på ON!