Ny gul varning för snöfall: ”Kan vara svårt att ta sig fram”

SMHI varning gul på vintern
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik/SMHI

ANNONS

KALMAR LÄN

SMHI går ut med en ny gul varning för snöfall.

Den här gången gäller det den östra delen av Blekinge samt den sydöstra delen av Kalmar län, inklusive Öland, och varningen gäller mellan klockan 20.00 på trettondedagsafton, måndagen den 5 januari, och 07.00 på trettondagen, den 6 januari.

SMHI konstaterar också att det är risk för kraftiga snöbyar lokalt i de sydostligaste delarna av Götaland.

Vad ska jag tänka på?

  • ”Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.
  • Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.
  • Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.
  • Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar”, skriver SMHI.

Vad händer?

”Från måndag kväll väntas snöbyar som lokalt blir kraftiga med uppåt 5-10 cm snö. Snöbyarna mattas av tisdag morgon. Det kan vara stora lokala variationer inom området, på en del platser bara små snömängder”, skriver SMHI.

Karta över snöfallsområde.
Karta: SMHI
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
4
+1
2
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS