EKONOMI
Fyra av sju typhushåll kan få mindre pengar kvar varje månad under 2027.
För en arbetslös person visar kalkylen till och med att inkomsterna inte räcker till de beräknade vardagsutgifterna.
Det framgår av beräkningar som Länsförsäkringars privatekonom Stefan Westerberg har gjort och som Dagens Nyheter tagit del av.
Skillnaden mellan hushållen är tydlig. Barnfamiljer med arbetsinkomster väntas få mer kvar nästa år, medan pensionärer, personer med sjukersättning och arbetslösa kan få mindre marginaler.
FAKTA: Så påverkas de sju typhushållen 2027
Mer kvar per månad än 2026: Barnfamilj i villa, barnfamilj i hyresrätt och ensamstående förälder.
Mindre kvar per månad än 2026: Pensionärspar, garantipensionär, person med sjukersättning och arbetslös person.
Källa: Länsförsäkringars beräkningar, enligt Dagens Nyheter.
Barnfamiljen får mer – men lyftet bromsar in
För en barnfamilj i villa, med två föräldrar som arbetar heltid, visar kalkylen att det blir närmare 2 900 kronor mer kvar per månad i år jämfört med 2025. Omkring 2 100 kronor av förbättringen kopplas till politiska åtgärder.
Nästa år väntas samma typhushåll fortfarande få mer pengar över, men ökningen stannar på knappt 600 kronor per månad jämfört med 2026. För en barnfamilj i hyresrätt beräknas ökningen bli större. En ensamstående förälder väntas få drygt 100 kronor mer kvar i månaden.
FAKTA: Barnfamiljen i villa
2026: Närmare 2 900 kronor mer kvar per månad än 2025.
Av årets ökning: Cirka 2 100 kronor kopplas till politiska åtgärder.
Prognos för 2027: Knappt 600 kronor mer kvar per månad än 2026.
Beloppen avser Länsförsäkringars exempel på ett typhushåll, enligt DN.
Tillfälliga stöd löper ut
En förklaring till att förbättringen bromsar in är att vissa tillfälliga åtgärder upphör vid årsskiftet. Det gäller bland annat den extra sänkningen av drivmedelsskatten och det statliga stödet till billigare månadskort i kollektivtrafiken.
Även i Kalmar län har priserna på 30-dagarsbiljetter och seniorbiljetter halverats under andra halvåret 2026. Rabatten bygger på ett tillfälligt statligt stöd.
Den sänkta matmomsen följer en annan tidsplan: enligt nuvarande beslut gäller den även under 2027.
Samtidigt pekar Riksbankens prognos mot högre styrränta, vilket kan öka kostnaderna för hushåll med rörliga bolån. Länsförsäkringar räknar med att lönerna i genomsnitt stiger med 3,3 procent under 2027. Det hjälper hushåll med arbetsinkomster, medan inkomsterna för de andra typhushållen inte väntas öka i samma takt som utgifterna.
För den arbetslösa personen går kalkylen längre än så: de beräknade månadsutgifterna överstiger inkomsterna.
FAKTA: Det kan ändra prognosen
Beräkningen bygger på antaganden om bland annat löner, priser, hyror, räntor och dagens beslutade åtgärder.
En kommande regerings budget kan förändra utfallet. Därför visar siffrorna hur ekonomin kan utvecklas under 2027 – inte hur mycket pengar varje hushåll faktiskt kommer att ha kvar.
