OLYCKA PÅ E22: Körde av vägen – bilen lade sig på taket

Trasig bilruta och olyckstriangel
Bilden är en genrebild: Foto: Freepik/ON365

ANNONS

OSKARSHAMN

Klockan 19.06 på lördagen inkom ett larm om en singelolycka på E22, vid den södra Oskarshamnsinfarten.

På trygghets- och larmcentralen berättar man att en bilist, som färdades i norrgående körriktning, körde av vägen av okänd anledning.

Enligt de initiala uppgifterna lade sig bilen på taket åtta meter från vägen.

Föraren, som ska ha varit ensam i fordonet, omhändertogs av ambulanspersonal, men det fanns inget behov av transport till sjukhus.

E22 stängdes av i både norrgående och södergående körriktning.

Strax efter klockan 20 rullade trafiken på som vanligt igen.

En skylt blev nerkörd, vilket Trafikverket har fått information om.

Uppdatering, klockan 20.21:

”Polis larmas till platsen för kontroll. Bilen ska av okänd anledning ha voltat och kört av vägen. Bärgare beställs till platsen och det finns ingen misstanke om brott”, skriver polisen på sin hemsida.

+1
8
+1
0
+1
2
+1
2
+1
4
+1
5
+1
0

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS