Oskarshamnspartiets matprojekt läggs ned – ”övermäktigt”

Jan Johansson
Jan Johansson, Oskarshamnspartiet. Arkivfoto: Peter A Rosén

ANNONS

OSKARSHAMNS KOMMUN

ON fick ett tips om att Oskarshamnspartiets projekt gällande hemleverans av mat till hemtjänsttagare läggs ned vid det kommande månadsskiftet.

Stämmer detta och i sådana fall varför?

Vår tidning ställer frågorna till Oskarshamnspartiets Jan Johansson och Jasmine Jasemalik, på Skeppsbron Restaurang & Café, som även är aktiv inom partiet i fråga.

Jan Johansson skriver så här i ett mejl på onsdagsförmiddagen.

”Jag måste hänvisa till restaurangen. Oskarshamnspartiet var visserligen initiativtagare, men partiet skulle inte laga maten eller köra ut den. Vi har haft strul med att registrera medlemskap i partiet, dels på grund av att Skatteverket haft lång handläggningstid gällande organisationsnummer. Det är löst nu. Sedan har det varit lika struligt med att få ett bankgiro hos Swedbank. Detta blir löst nu på fredag har vi fått uppgift om. Denna långa procedur har gjort att vi inte kunnat registrera några medlemmar. Vi har bara de som ska stå på vår kommunfullmäktigelista. Det är i dagsläget 15 personer och alla  har ett heltidsjobb att sköta. Att dessa skulle stå och laga mat på restaurangen är ganska orimligt. Visserligen har jag och Jonathan Sager hjälpt till så mycket som möjligt. Själv har jag stått till sena nätter i köket och lagat mat. Till sist blev hela upplägget för restaurangen övermäktigt. Jasmine Jasemalik, som är restaurangchef, har jobbat från tidig morron till sen natt. Det är inte hållbart över tid. Hon och familjen har gjort ett oerhört arbete. Jag har sett det med egna ögon. Upplägget var inte bra från början. Priset, 55 kronor, var på tok för lågt. Utkörning till personer som bodde ute i skogen, två mil utanför Kristdala, var också ohållbart. Det positiva är ju ändå att fler aktörer har gått in nu, med samma upplägg, men med andra priser och mer vettiga utkörningar. Jag hoppas att inte restaureringen  får lida för detta nu med dålig reklam och påhopp från andra partier. Jag om någon kan intyga vilket slit de haft hittills för att köra ut mat till dem som drabbats av kommunens beslut om att dra in hemleveranserna”, skriver Jan Johansson.

Kör vidare själva

Jasmine Jasemalik skriver så här i ett mejl:

”Utan att nämna namn så lovades det från en högt uppsatt på Oskarshamnspartiets kommunfullmäktigelista att från Oskarshamnspartiets håll skulle sponsorer med bilar för utkörning av maten med mera ordnas från partiets sida. Så blev det inte. Utan jag, Jasmine Jasemalik, Tomas Allarud (ägare av Skeppsbron Restaurang & Café) samt familjemedlemmar, som Tomas fru, Tomas ena son och hans fru, samt Amar Drndo i Oskarshamnspartiet, har jobbat dag som natt med att tillaga maten från grunden som utlovat, och stå med utkörning själva av maten. Detta har gjorts endast från restaurangens sida och personerna som gjort detta har gjort frivilligt arbete endast. Jan Johansson och Jonathan Sager från Oskarshamnspartiet har varit behjälpliga i den mån de kunnat. De har gjort ett fantastiskt arbete. Från restaurangens sida så kommer vi att komma med ett nytt koncept på egen hand och vi kommer att fortsätta leverera i restaurangens namn, då vi gör allt arbete själva.”

Läs mer om valet 2026 här, på vår valsajt

+1
10
+1
4
+1
0
+1
9
+1
0
+1
0
+1
21

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS