Över 50 knallar intar Mönsterås – dags för årets höstmarknad

Ballonger och Storgatan i Mönsterås
Lions bjuder in till Höstmarknad i Mönsterås. Foto: Mönsterås Handel

ANNONS

MÖNSTERÅS

Nu på lördag den 3 oktober är det dags för den årliga höstmarknaden i Mönsterås. Mellan klockan 09.00 och 15.00 fylls Storgatan och köpingen med vimlande folkliv, unikt hantverk, livemusik och fina erbjudanden i de lokala butikerna.

Över femtio knallar är anmälda till årets marknad och ställer upp sina färgglada stånd längs gatorna. Besökarna kan förvänta sig allt från hantverk och lokala produkter till de klassiska marknadsvarorna.

I samband med marknaden håller medlemmarna i Mönsterås Handel sina butiker extraöppna under hela dagen, klockan 09.00–15.00, med särskilda marknadserbjudanden.

Livemusik och traditionellt korvgrillande

För den rätta stämningen står musikgruppen Bergenskans, som spelar live vid Kyrkparkstrappan mellan klockan 11.00 och 14.00.

Arrangören Lions Club Mönsterås finns som vanligt på plats enligt tradition. Genom att köpa en korv eller pröva lyckan i deras populära lotteri bidrar besökarna direkt till organisationens hjälparbete.

Med löfte om vackert höstväder ser Mönsterås ut att få en mysig marknadsdag som samlar hela samhället.

Fakta: Höstmarknad i Mönsterås

När: Lördag 3 oktober klockan 09.00–15.00

Var: Mönsterås köping

Arrangör: Lions Club Mönsterås

+1
8
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS

Vill du synas här? Boka en lokal annons!

Från 500 kr/vecka