BLOMSTERMÅLA
Husägare i Blomstermåla polisanmäler ett ofredande mot grupp.
Det var vid 19-tiden i lördags, den 14 februari, som någon eller några kastade isbollar mot husets fönster och fasad, men det ledde inte till några synliga skador.
I anmälan står det att en av målsägarna hörde att det small till mot fönstret vid det aktuella klockslaget; och när han gick fram och tittade hann han se en kille i 15-årsåldern utanför huset.
Målsägaren tyckte att det lät som att killen skrek ”puckon, kom ut” eller något liknande.
Målsägaren uppger vidare att det inte är första gången som ungdomar kastar saker mot huset, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på måndagen.
En man och en kvinna, båda i 35-årsåldern, är målsägare i ärendet.
Det finns inget utförligt signalement i anmälan; killen som mannen såg ska ha burit keps och gråaktiga kläder.

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.