ÅLEM
Klockan 00.06 på natten till söndagen, den 17 augusti, stoppade polisen en bilist på Alsteråvägen i Ålem.
Tre personer färdades i fordonet och föraren är misstänkt för drograttfylleri, narkotikabrott (innehav), förberedelse till stöld samt brott mot knivlagen (ett vasst föremål påträffades i fordonet).
I bilen hittade polisen dessutom en mindre mängd med narkotika och verktyg som kan användas i brottsliga sammanhang.
Passagerarna är misstänkta för ringa narkotikabrott (eget bruk) och förberedelse till stöld.
Vår tidning pratar med Leif Fransson, presstalesperson i polisregion syd, på vid 7-tiden på morgonen; och han berättar att föraren är en man född 1993 – och passagerarna är en kvinna född 1999 och en man född 1999.
Uppdatering:
Polisen beslagtog verktygen efter husrannsakan i den aktuella bilen, berättar Therese Bramhagen, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på måndagen.
Det rör sig om ett stort antal misstänkta brottsverktyg.
Det handlar exempelvis om slangningsutrustning, bräckjärn, bultsaxar och en pannlampa med mera.
Bilföraren, som är skriven i Kalmar kommun och äger bilen i fråga, saknar körkort och är därmed även misstänkt för olovlig körning.
Den andre mannen är också hemmahörande i Kalmar kommun.
Kvinnan bor i Mönsterås kommun.
Polisen beslagtog inte bilen vid det här tillfället.
