Polisen slog till – två gripna för grova bedrägerier mot äldre

Hackare som sitter vid dator och polisens emblem
Bilden är en genrebild. Foto: Canva/Fotoaktuen

ANNONS

SYDSVERIGE

”På tisdagen greps två personer misstänkta för en tids vishingbedrägerier med höga brottsvinster”, skriver polisen i region syd i ett pressmeddelande.

”På tisdagsmorgonen den 4 augusti greps två personer i polisområde södra Skåne, en i Lund och en i Staffanstorp, misstänkta för grova bedrägerier mot äldre personer boende på olika platser i Sverige. Personerna misstänks för att ha utgett sig för att ringa från olika företag och sedan lurat målsägarna att de blir kopplade till deras banks spärrservice. Här har de sedan förmåtts logga in med sina bank-id för att ansöka om krediter i sina namn och godkänna transaktioner. Brottsligheten har pågått under en tid och brottsvinsterna har varit höga”, skriver polisen.

Väldigt allvarlig brottslighet

– Det är väldigt allvarlig brottslighet då man utsätter våra äldre som många gånger har en hög tilltro till de som kontaktar dem. Man får dem att känna skuld och skam och är väldigt duktig på att utnyttja deras utsatta situation, säger Johan Cloov, utredningsledare vid region Syds bedrägerisektion, i en kommentar.

”Insatsen kring gripandet gjordes inom ramen för en nationell operation mot toppaktörer som ligger bakom storskaliga bedrägerier. Häktningsförhandling ägde rum under fredagen”, skriver polisen.

Mer information

Brottsvinsterna för telefonbedrägerier fortsätter att minska

Brott mot äldre och personer med funktionsnedsättning – så skyddar du dig

+1
8
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
2
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS