OSKARSHAMNS KOMMUN
Liberalerna, kanske fortfarande mest känt som Folkpartiet trots namnbytet för ett antal år sedan, kämpar för sin politiska överlevnad på tre nivåer.
36-årige Pontus Welin (L), partiets förstanamn i kommunfullmäktigevalet i Oskarshamns kommun, hoppas att skolfrågan ska rädda partiet kvar både i både riksdagen och kommunfullmäktige.
I regionvalet kan kravet på en återöppnad akutmottagning för direktbesök leda till att Liberalerna gör comeback i regionfullmäktige i Region Kalmar län.
När ON träffar läraren Pontus Welin på valtorget i Oskarshamn på lördagen är det ett pressat parti han företräder.
Han toppar Liberalernas kommunlista och står dessutom på tredje plats på partiets valsedlar till både riksdagen och regionfullmäktige.
Skolan ska vända utvecklingen
På riksplanet balanserar Liberalerna under riksdagsspärren. Partiet fick 4,61 procent och 16 mandat i riksdagsvalet 2022.
I Novus väljarbarometer för september 2026 fick Liberalerna 3,3 procent.
Det var en tydlig uppgång jämfört med augusti, men fortfarande under riksdagsspärren på fyra procent.
Pontus Welin hoppas att skolfrågan ska få fler väljare att välja Liberalerna och därmed bidra till att hålla partiet kvar i riksdagen.
Skolan har också fått en central plats i partiets lokala valrörelse.
I Liberalernas valmanifest för Oskarshamn beskrivs skolan som partiets viktigaste frihetsfråga.
Partiet vill bland annat se fler vuxna i skolan, tidigare stöd till elever som riskerar att halka efter, mindre barngrupper i förskolan och särskilda undervisningsgrupper för elever som behöver mer stöd.
Liberalerna vill även förstärka hjälpen till elever med problematisk skolfrånvaro.
Ett enda mandat kvar
Även i Oskarshamns kommun befinner sig Liberalerna i ett utsatt läge.
I kommunvalet 2022 fick partiet 426 röster, motsvarande 2,41 procent. Liberalerna tappade därmed fyra av sina fem mandat i kommunfullmäktige.

Pontus Welin hoppas att en tydlig skolpolitik ska hjälpa partiet att behålla det återstående mandatet och helst växa i kommunfullmäktige.
Hoppas på comeback i regionen
I regionvalet är målet att ta sig tillbaka till regionfullmäktige.
Liberalerna fick 2,82 procent av rösterna i Region Kalmar län 2022. Partiet hamnade därmed endast 0,18 procentenheter under treprocentsspärren och förlorade sina tre mandat.
En fråga som Pontus Welin hoppas ska kunna bidra till en liberal comeback är framtiden för akutsjukvården på Oskarshamns sjukhus.
Liberalerna kräver att akutmottagningen återigen ska öppnas för oanmälda direktbesök. Partiet anser att invånarna mellanlänet (kommunerna Oskarshamn, Mönsterås och Högsby) ska ha tillgång till en välfungerande akutsjukvård nära hemmet.
Sedan den 1 oktober 2025 kan patienter inte längre söka vård direkt på akutmottagningen i Oskarshamn.
Den som behöver akut vård måste först kontakta sin hälsocentral eller ringa 1177 för en medicinsk bedömning.
Tre strider
Vid livshotande tillstånd gäller fortfarande 112, enligt Region Kalmar läns information.
För Pontus Welin handlar valrörelsen således om tre politiska strider samtidigt: att hålla Liberalerna kvar i riksdagen, försvara partiets enda mandat i Oskarshamns kommun och återta en plats i regionfullmäktige.
Han hoppas att skolan och akutsjukvården ska bli frågorna som vänder utvecklingen.
Om drygt en vecka vet vi hur det gick.
– Jag kör ända in i kaklet, säger Pontus Welin.

Läs mer om valet 2026 på vår valsajt
