SVERIGE
Igelkottarna, våra charmiga trädgårdsgäster, minskar i antal. Enligt de senaste uppskattningarna har populationen minskat med hela 40 procent under de senaste 10–20 åren.
För att förstå varför och för att kunna hjälpa dem behöver forskare din hjälp. Mellan den 11 och 17 augusti, under Igelkottsveckan, uppmanas alla i Sverige att rapportera in de igelkottar de ser.
Oavsett om du bor i en stad, på landsbygden, om du ser igelkottar dagligen eller aldrig har sett en, är din observation viktig. I år är forskarna särskilt intresserade av rapporter från platser där igelkottarna verkar ha försvunnit.
Genom att rapportera in både levande och döda igelkottar – och även om du inte ser några alls – hjälper du till att skapa en tydligare bild av igelkottarnas utbredning i landet.
Sprid ordet och fota dina igelkottar
Ju fler som deltar, desto mer data får forskarna att arbeta med. Därför uppmuntrar Världsnaturfonden, WWF, dig att sprida budskapet om Igelkottsveckan. Om du fotar en igelkott så får du gärna dela bilden på sociala medier och använd taggarna @wwfsverige och #igelkottsveckan.
Vanliga frågor
WWF svarar på 7 vanliga frågor om Igelkottsveckan:
När har jag störst chans att se en igelkott?
Igelkottar är nattaktiva, så du har störst chans att se dem mellan skymning och gryning. En lugn kvällspromenad är ett perfekt tillfälle att spana efter dem.
Jag har aldrig sett någon igelkott där jag bor – ska jag delta?
Ja, absolut! Forskarna är extra intresserade av rapporter från områden där igelkottar inte längre syns. Det är precis lika viktigt att veta var de inte finns som var de finns.
Ska jag rapportera döda igelkottar?
Ja, du ska rapportera in både levande och döda igelkottar, samt om du inte ser några alls.
Kan jag rapportera in i efterhand?
Ja, du kan rapportera in dina observationer från Igelkottsveckan i efterhand. Veckan pågår mellan 11-17 augusti, men du kan fortsätta rapportera in dina observationer året om.
Varför är Igelkottsveckan just vecka 33?
Genom att alltid genomföra räkningen under vecka 33 varje år blir resultaten jämförbara och ger forskarna en tydlig bild av hur populationen förändras över tid.
Vad gör WWF med rapporterna ni får in?
Rapporterna skickas till forskare vid Artdatabanken på Sveriges Lantbruksuniversitet. De analyserar datan för att se hur igelkottspopulationen utvecklas och var i landet de finns, eller inte finns.
När kommer resultatet?
Analysen tar tid, men de första resultaten beräknas vara klara runt årsskiftet.
Om du vill göra mer för igelkottarna så kan du stötta WWF:s arbete för att skydda och återskapa viktiga livsmiljöer för igelkottar och andra arter i Sverige pågår året runt. Genom att bli Naturfadder kan du bidra till att stötta detta viktiga arbete och hjälpa till att säkra en framtid för igelkottarna.
DELTA: Rapportera dina igelkottar
