S svarar: ”Har funnits kritik mot hur Yvonne Bergvall agerat”

Yvonne Bergvall (S)
Yvonne Bergvall (S). Foto: Caroline Andersson

ANNONS

OSKARSHAMN

”Det finns ett missnöje med att, i princip, inga beslut fattas på våra medlemsmöten. I stället delges endast informationspunkter”, står det i en skrivelse som lämnades in till styrelsen i Oskarshamns arbetarekommun.

16 personer har skrivit under brevet.

Tre av dem fanns med på en pressträff hemma hos fullmäktigeordföranden Yvonne Bergvall (S), som även sitter i kommunstyrelsen, på torsdagsförmiddagen (läs artikeln här).

Hur ser Socialdemokraterna på kritiken som framförs?

Kajsa Johansson, tillförordnad försteombudsman för Kalmar läns partidistrikt, svarar så här via e-post:

”Hej Peter! Jag vill inleda med att detta är den sista kommentar vi kommer ge i den här artikelserien, då vi inte ser hur det kan gynna vare sig partiet, demokratin eller enskilda individer. Det har under mandatperioden funnits kritik inom partiet – både i Oskarshamn och i andra delar av organisationen – mot hur Yvonne Bergvall har agerat i relation till partiet, andra företrädare och medlemmar. För vissa har detta inneburit att förtroendet upplevs som förbrukat och att man därför inte anser att hon bör stå på listan inför nästa val. Valberedningens uppdrag är att göra en samlad bedömning och menar att det är viktigt att försöka hålla ihop laget och ta tillvara på erfarenhet. Därför var valberedningens ambition att Yvonne Bergvall fortsatt skulle finnas med i teamet. Det förslag som lades fram var en placering på plats 16.”

”Behöver vara öppet”

”Valberedningen har inte haft någon önskan om att föra denna diskussion i media. Tvärtom har ambitionen varit att undvika att en intern personfråga utvecklas till en offentlig konflikt eller leder till ett ovärdigt avslut på mandatperioden. När frågan nu ändå blivit föremål för omfattande skriverier anser vi dock att partiet behöver vara öppet med de överväganden som låg bakom den placering på listan som valberedningen föreslog i sitt samtal med Yvonne Bergvall. Förslaget var ett försök att hitta en rimlig avvägning och en kompromiss.”

”Den demokratiska processen när det kommer till att hantera val är väldigt tydligt inom Socialdemokraterna i Oskarshamn och den ställde sig alla på representantskapsmötet bakom den 1 december 2025 när frågan avhandlades. Processen beskriver hur nomineringar till uppdrag både i kommunen och regionen görs, dessa nomineringar kan göras av alla medlemmar. Vid ett flertal tillfällen under hösten kommer representantskapsmöten hållas och där beslutas om uppdrag i presidier, styrelser och alla nämnder. Det innebär att de uppdragen beslutas av ombud på representantskapsmötet, vilket alla kan nomineras och väljas till i sina föreningar. Det enda uppdraget som inte hanteras efter valet är KSO-kandidat (kommunstyrelseordförande). Det utser årsmötet den 16 mars.”

”Enhälligt beslut”

”Gällande hur ombud valts till den extra distriktskongressen i november så fattades ett enhälligt beslut på representantskapsmöte i augusti att ge VU i uppdrag att besluta efter nomineringsprocessen och precis som Yvonne Bergvall säger så fanns det ett stort intresse av att åka som ombud till vår distriktskongress och det är brukligt att ge så många medlemmar som möjligt chansen att delta, under 2025 hade vi två distriktskongresser, vilket gjorde det möjligt att utöka antalet som under året fått möjlighet att delta.”

”Att valberedningen på något sätt skulle tillskansa sig uppdrag för egen räkning är att kraftigt förminska våra företrädares kompetens och integritet. De som sitter i valberedningen har valts av medlemmarna på representantskapsmöte, ett beslut som var enhälligt. Det fanns inga övriga nominerade till uppdraget. Valberedningen arbetar på så sätt att när diskussionen rör en själv eller närstående så lämnar man rummet, precis så som arbetet fungerar i till exempel en nämnd. Det är alltså inte enskilda ledamöter i valberedningen som gett sig själv eller en närstående uppdrag. Valberedningen presenterar ett förslag som medlemmar på representantskapsmötet eller årsmötet fattar beslut om, enligt den demokratiska process som finns att återfinna i våra stadgar. Det är alltså inte valberedningen som ger någon ett uppdrag.”

”Något vi alltid uppskattar”

”Vi ser fram emot att ta del av arbetsgruppen för ökad delaktighet och engagemangs arbete när det är slutfört, ett ökat engagemang hos våra medlemmar är något vi alltid söker och uppskattar. Slutligen vill jag poängtera att ett förtroendeuppdrag är just ett förtroende gett av medlemmar att inneha ett uppdrag i Socialdemokraterna. Det är inte en prenumeration, förtroendet prövas av medlemmar och väljare vart fjärde år. Om en person inte längre har medlemmarnas eller väljarnas förtroende kommer det visa sig i de demokratiska val som genomförs”, skriver Kajsa Johansson.

Läs mer om valet 2026 här

+1
6
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
25
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS