ANNONS

Gift vid första ögonkastet 2025
Gift vid första ögonkastet 2025. Foto: Janne Danielsson, SVT

Så gick det för deltagarna efter Gift vid första ögonkastet

ANNONS

FILM & TV

I SVT-programmet Gift vid första ögonkastet fick åtta ofrivilliga singlar med gemensam längtan om att hitta en livspartner. Efter att ha matchats av psykologerna Hana Jamali, Fredric Bohm, Maria Farm och sexologen Suzann Larsdotter så gifte sig fyra par vid det första ögonkastet. Nu avslöjar vi vad som hände sen.

Varning för spoilers om du inte sett Vad hände sen-programmet som släpptes den 23 juni klockan 02.00.

Alla åtta sökte sig till experimentet med en gemensam längtan efter en livspartner. Efter att ha levt tillsammans med sin partner i fem veckor var det dags för det slutgiltiga beslutet: ”Vill jag fortsätta vara gift – eller vill jag skiljas?”. Varje deltagare måste göra sitt val individuellt, och känslorna är minst sagt starka när kärleken står på spel.

Alexander och Amanda valde gemensamt att avsluta experimentet strax före beslutsdagen. Beslutet var känslosamt men båda var överens om att avsluta. Denise och Sam valde båda att säga nej och gick skilda vägar på beslutsdagen. Pontus svarade ja och Ebba svarade nej på beslutsdagen vilket blev enormt känslosamt för Pontus. Det sista paret, Jannika och Dennis, valde båda att säga ja till att fortsätta vara gifta.

Hur gick det sen?

SVT har släppt det sista programmet och där får vi träffa deltagarna cirka ett år efter bröllopen. Deltagarna samlas för en återträff på platsen där allting började. För många har det varit det mest händelserika året i deras liv – även om det inte alltid blev som de hade tänkt sig. Är de fortfarande samma personer som då? Och kan de äntligen bryta sina gamla mönster? Förbered dig på känslor, tårar och massor av skratt.

SE PROGRAMMET: Gift vid första ögonkastet – vad hände sen?

Obs! Varning för spoilers om du läser vidare.

gift vid första ögonkastet 2025
Deltagarna i Gift vid första ögonkastet, övre raden från vänster: Denise, Alexander, Jannika och Sam. Undre raden: Ebba, Pontus, Dennis och Amanda. Foto: SVT

Så gick det för deltagarna efter programmet

Jannika och Dennis

Jannika och Dennis är fortfarande gifta idag och har flyttat till en ny lägenhet i Malmö. Jannika blev gravid redan under experimentet men fick missfall, nu är hon gravid igen och väntas föda i början på juli.

Denise och Sam

Idag är de båda singlar. Sam dejtar och funderar över livet efter experimentet som på många sätt förändrade honom – kanske är han sugen på en längre resa. Denise är singel och stolt över sin insats i experimentet. Hon har nyligen startat eget och börjar så smått känna sug att dejta igen.

Pontus och Ebba

Efter bara några veckor av återhämtning träffade båda varsin ny kärlek. Idag bor Ebba i Järna tillsammans med den nya killen Billy, hans två barn och hunden Ture. Pontus utbildade sig till larmoperatör, startade en ny podcast och har blivit tillsammans med en tjej som heter Amanda.

Alexander och Amanda

Amanda hittade snart kärleken i en judotränare, hon är glad, driven och siktar på att delta i VM i Brasiliansk jiu-jitsu i höst. Alexander omfamnade sin nyfunna tro på att släppa kontroll och plikter och passade på att resa efter experimentet. Idag är han singel, spontan och lycklig.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS