Sanna och Maria förenar sina verksamheter – välmående inifrån och ut

Sanna Falk och Maria Backskär
Sanna Falk och Maria Backskär slår ihop sina verksamheter med skönhet och själ i harmoni. Foto: Privat

ANNONS

GRIMHULT/FLISERYD

Mellan Mönsterås och Fliseryd växer en ny mötesplats för helhetshälsa fram.

I Grimhult förenar Maria Backskär och Sanna Falk sina krafter för att skapa ett koncept grundat på välmående – både på in- och utsidan. Lördagen den 26 september slås dörrarna upp med en fullspäckad invigningsdag.

Tanken på att slå samman de båda verksamheterna växte fram snabbt när Maria och Sanna fann varandra. Genom att kombinera skönhetsvård och personlig utveckling vill de erbjuda en helhetsupplevelse där kunden sätts i centrum.

– Vi fann varandra direkt och det kändes som att hitta hem. Två verksamheter med en gemensam vision: att sprida välmående, glädje och inspiration, berättar duon för ON.

Skönhet i Mary Kays tecken

Maria Backskär har arbetat med Mary Kay sedan 2010. I dag är hon Sales Director och leder ett team på omkring 60 kvinnor spridda över hela landet. För Maria handlar skönhet inte bara om kvalitetssäkrad hudvård och makeup, utan i hög grad om gemenskap och flexibilitet.

– Hos oss bestämmer man själv hur mycket tid man vill lägga och hur man vill utvecklas. I en tid där många kan känna sig ensamma betyder det mycket att få tillhöra ett sammanhang, träffa nya människor och stötta varandra, säger Maria.

Utöver personliga rådgivningar, visningar och spastunder erbjuder Maria även förutsättningslösa informationsträffar för de som är nyfikna på att bli en del av Mary Kay-gemenskapen.

Inre balans med samtalsterapi och healing

Sanna Falk bidrar med den inre dimensionen av välmående. Genom sin verksamhet erbjuder hon bland annat samtalsterapi med inriktning på EFT, Emotionellt fokuserad terapi, där fokus ligger på att förstå känslor, tankemönster och relationer i en trygg miljö.

I Grimhult kompletteras detta med tjänster inom andlig vägledning, sound healing och tapping som är en akupressur utan nålar. Sanna ordnar även retreats.

– Det handlar om gemenskap och sitt inre läkning i återskapa din inre kraft som jag håller i lite då och då, berättar Sanna och hänvisar intresserade att hålla utkik efter aktuella datum på hennes hemsida.

Inbjuder till invigning 26 september

För att fira samarbetet och den nya gemensamma lokalen i Grimhult arrangeras en stämningsfull invigning den 26 september klockan 11.00–16.00.

Under dagen bjuds besökarna på ett varierat schema med introduktion, andlig Sense-runda, avslappnande sound healing, lunch, inspirationspass om Mary Kay samt en inblick i samtalsterapi och EFT. Dagen avslutas med mingel och reflektion.

Då antalet platser till de olika aktiviteterna är begränsat krävs föranmälan, vilket görs via Sannas hemsida.

Fakta: Invigning i Grimhult

Datum & tid: Lördag 26 september, kl. 11.00–16.00.

Plats: Grimhult 305, mellan Mönsterås och Fliseryd.

Aktörer: Maria Backskär och Sanna Falk.

Programutdrag: Välkomststund 11.00, Sense-runda 11.30, Sound Healing 12.00, Lunch & gemenskap 13.00, Mary Kay-presentation 14.00, Samtalsterapi 14.45, Avslutning & mingel 15.30.

Anmälan: Förbokning av plats sker via Sannas hemsida.

+1
3
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS