ANNONS

Sverigedemokraternas partisekreterare Mattias Bäckström Johansson. Foto: Sverigedemokraterna
Sverigedemokraternas partisekreterare Mattias Bäckström Johansson. Foto: Sverigedemokraterna

SD:s partisekreterare blev inte invald i IK Oskarshamns styrelse

ANNONS

OSKARSHAMN

IK Oskarshamn hade årsmöte på söndagen, den 29 juni.

”Styrelsen beviljades ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2024/2025. Johan Franzén fick fortsatt förtroende som ordförande i ytterligare ett år. Även Lotta Pernius och Rasmus Olheden blev omvalda på två år”, skriver IKO i ett inlägg på sin hemsida.

”Valberedningen föreslog därefter nyval av Frida Hammarberg och omval av Anders Lindh på ett år. Då begärde Mattias Bäckström Johansson (oskarshamnaren som är Sverigedemokraternas partisekreterare, redaktionens anmärkning) ordet och meddelade att han själv ställde upp som kandidat. En medlem på mötet nominerade honom direkt efter. Det ledde till att tre kandidater ställde upp till två platser. Mötesordförande Rolf Person och mötessekreterare Per Nygren meddelade att en sluten omröstning med valsedlar skulle genomföras i enlighet med föreningens stadgar. Medlemmarna fick rösta på två av de tre kandidaterna. Resultatet blev att Frida Hammarberg valdes in som ny ledamot och att Anders Lindh blev omvald. Vi hälsar Frida varmt välkommen in i styrelsen”, skriver IKO.

Johan Franzén, ordförande i IK Oskarshamn
Johan Franzén, ordförande i IK Oskarshamn. Arkivfoto: Peter A Rosén

”Valberedningens ordförande Sofie Gunnarsson meddelade att hon avslutar sitt uppdrag. Thomas Högklint valdes till ny ordförande, och valberedningens övriga ledamöter – Sofia Ekh och Peter Streijffert – fortsätter sina uppdrag.”

”Två motioner hade lämnats in, men båda avslogs efter omröstning. Under mötet delade Smålands Ishockeyförbund, representerat på plats av Martin Åkerberg, ut hedersplaketter. En av utmärkelserna, den ädlaste i guld, gick till Christer Carlsson som hyllades för 25 år i ishockeyns tjänst. Efter ett två timmar långt möte avslutades årsmötet, och medlemmarna kunde fortsätta sin söndag i ett varmt men blåsigt Oskarshamn”, skriver IKO.

+1
10
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
7

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS