Socialdemokraterna i Mönsterås kommun har spikat fullmäktigelistan inför valet i höst

Socialdemokraterna i Mönsterås kommun har spikat fullmäktigelistan inför valet i höst

2022-03-18 Av av Oskarshamns-Nytt

Annons: Smålandshamnar

MÖNSTERÅS KOMMUN

På torsdagen höll den socialdemokratiska arbetarekommunen i Mönsterås sitt årsmöte.

28 medlemmar närvarade och höll sedvanliga årsmötesförhandlingar och lyssnade till gästande Anton Sejnehed – som är ordförande för grannen, Oskarshamns arbetarekommun.

Anton berättade framför allt om målmedvetet arbete kring dialog och satsningar på barnomsorg och skola. Mycket av frågorna handlade också om samarbete över kommungränserna.

Vid mötet fastställdes också listan till kommunfullmäktigevalet. Under mötet genomfördes även en insamling till Olof Palme International Center och deras arbete för fred och frihet för Ukraina.

– Nu har vi spikat vår laguppställning, en mix av åldrar, erfarenheter och med en geografisk spridning över kommunen, säger Erik Jonsson, ordförande i föreningen.

– Jag är hedrad och taggad över förtroendet att få leda partiet i denna valrörelse. Jag ska göra allt jag kan för att vi tillsammans ska göra Mönsterås bättre för fler, oppositionsrådet Robert Rapakko, som är förstanamnet på listan.

Robert Rapakko (S) håller ett tal på ett fullmäktigemöte i Mönsterås
Robert Rapakko (S). Foto: Peter A Rosén

Topp tio:

1 Robert Rapakko, 42 , Ma/NO-lärare, Mölstad          

2 Renée Solstad, 58, Omsorgsassistent, Hammarglo  

3 Gustav Gustavsson, 45, Steriltekniker, Ålem            

4 Lejla Radovic, 44, Rehabiliteringshandläggare, Mönsterås            

5 Michael Pettersson, 59, Senior Consultant OKG, Stubbemåla 

6 Anne Blomqvist, 50, Sjuksköterska, Fliseryd

7 Martin Nilsson, 28, Industriarbetare, Mönsterås      

8 Martina Palmér, 39, Verksamhetsutvecklare ABF, Finsjö                                     

9 Daniel Williamsson, 48, Gruppchef Underhåll Scania, Ljungnäs

10 Victoria Berkeby, 38, Enhetschef äldreomsorgen, Mönsterås

Hela listan:

1 Robert Rapakko, Mölstad                                

2 Renée Solstad, Hammarglo                            

3 Gustav Gustavsson, Ålem                               

4 Lejla Radovic, Mönsterås                                   

5 Michael Pettersson, Stubbemåla                   

6 Anne Blomqvist, Fliseryd                                 

7 Martin Nilsson, Mönsterås                               

8 Martina Palmér, Finsjö                                     

9 Daniel Williamsson, Ljungnäs                           

10 Victoria Berkeby, Mönsterås                       

11 Roland Pettersson, Solberga                       

12 Maria Andersson, Ljungnäs                         

13 Martin Samuelsson, Älgerum                      

14 Margareta Wessel Karlsson, Mönsterås  

15 Erik Jonsson, Mönsterås                               

16 Irene Holm, Stubbemåla                               

17 Owe Kåreberg, Finsjö                                     

18 Rebecka Toft, Killingeholm                           

19 Torsten Rundberg, Hammarglo                  

20 Lene Hollner, Finsjö                                        

21 Niclas Johansson, Fälle                                     

22 Agneta Hultman Svensson, Mönsterås      

23 Lars Hollner, Finsjö                                            

24 Anna Runnqvist, Timmernabben               

25 Victor Karlsson, Timmernabben                 

26 Louise Bergstedt, Blomstermåla                  

27 Håkan Johansson, Blomstermåla               

28 Birgitta Karlsson, Mölstad                             

29 Göte Hägerström, Ljungnäs                           

30 Kristina Nyman, Timmernabben

31 Björn Nilsson, Fliseryd

32 Eva Gustafsson, Pataholm

33 Jan Karlsson, Ljungnäs

34 Maria Jonsson, Mönsterås

35 Bo Keijsner, Blomstermåla

36 Ann Laakso, Fliseryd

37 Lars Hellberg, Ljungnäs

38 Lena Svensson, Nynäs

39 Peter Dahlberg, Ljungnäs

40 Kate Nilsson, Fliseryd

41 Fredrik Berg, Ljungnäs

42 Annika Tengel, Ljungnäs

43 Roger Andersson, Ljungnäs

44 Anita Eriksson, Fliseryd

45 Lars Johansson, Ödängla

46 IngMarie Rapakko, Mönsterås

47 Benny Svensson, Timmernabben

48 Britt Sunesson-Karlsson, Ljungnäs

49 Göran Sjögren, Fliseryd

50 Aino Haanpää, Mönsterås

51 Thomas Nilsson, Mönsterås

52 Inger Karlsson, Blomstermåla

53 Anders Solstad, Hammarglo

54 Charlotte Gonzalez Gustavsson, Ålem

55 Roger Hägerström, Ljungnäs

56 Anna Rapakko, Mölstad

57 Roger Eriksson, Blomstermåla

58 Kerstin Beckman Danielsson, Nydala

59 Tommy Englund, Ljungnäs

Dela gärna artikeln: