Supporter: ”En fullständig skam, IK Oskarshamn!”

Genrebild, ishockey
Bilden är en genrebild. Arkivfoto: Pierre Stjernfeldt

ANNONS

INSÄNDARE

En fullständig skam, IK Oskarshamn!

Var ska man börja när det gäller IK Oskarshamns utveckling under säsongen?

Vi är många, många som känner oss helt tomma nu flera dagar efter fredagens match mot Västerås, som var precis som så många matcher tidigare.

En total förolämpning, för att vara uppriktig.

”IK är just nu Hockeyallsvenskans allra sämsta lag”

Supporter

IK är just nu Hockeyallsvenskans allra sämsta lag.

Nästan alla matcher är över för IK efter bara tio minuter, de övriga efter fem.

Visst, IK klamrar sig fast vid sjätteplatsen i tabellen – men det kunde lika gärna vara på plats tolv eller tretton och den placeringen kommer.

Redan om två matcher så kan laget vara på tionde plats – och någon match därefter så är laget indraget i det absoluta bottenträsket.

Låt mig försöka mig på att förstå hur situationen är, fastän det känns som en spark i magen att över huvud taget tänka på det kaos som IK de facto nu är.

Truppen/spelarna. Det är i grunden en enorm flopp av sportchefen Arsi Piispanen och huvudcoachen Jeff Jakobs, men mer om deras och klubbledningens ansvar längre ner.

Jag är övertygad om att majoriteten av IK:s supportrar också anser att spelarna i sig är individuellt för dåliga.

IK skulle bygga laget bakifrån, på försvaret.

”Tyvärr fungerar det inte alls”

Tyvärr fungerar det inte alls.

Backarna är fysiskt underlägsna spelarna i andra lag, enligt min bedömning, de verkar vara strykrädda och de tycks vilja gömma sig vid sargen. De verkar ha oerhört svårt för att ens försöka rensa framför eget mål.

Jag har inte sett att forwards aktivt hjälper till i försvarsarbetet, de blockerar inte puckar med kroppen – och även de saknar fysik i försvarsarbetet.

Uppspelen ur egen zon går extremt långsamt, skridskoåkningen likaså och forwards är alltför sällan spelbara.

Det blir bara soloåkning utmed sargen, där det oftast blir tvärstopp.

”Ingen ledare på isen”

Det finns heller ingen ledare på isen.

Inga personligheter och få som under några matcher matcher i följd höjer sig över mängden.

Men, antagligen var det för mycket att hoppas på.

Ett lag som till största delen består av hyfsade division 1-spelare, men inte mer.

Man toppade med en back som fick lämna ett lag i tyska andraligan.

Två för Allsvenskan hyggligt bra finska spelare också och några juniorer, som kan bli verkligt bra, men som givetvis inte kan ha rollen att bära ett helt lag.

Detta är vad sportchefen och huvudtränaren ”bränt” flera miljoner på.

”Fasansfullt!”

Fasansfullt!

I ett företag kallas det för kapitalförstöring.

Var gömmer sig styrelsen?

* Klubbledning och tränarstab. Flertalet lag i Allsvenskan har en lägre spelarbudget än vad IK har, däribland Kalmar HC – tabelltvåa just nu (hela 22 poäng före) – och med ett stabilt fysiskt spel, god moral och självförtroende och med stor individuell skicklighet som passar såväl spelare som hela laget.

Vad har IK? Ingenting.

Absolut ingenting.

Bara blaj om att man är ”på rätt väg”.

Men elitidrott har en enda målsättning; ATT VINNA.

Det finns inga stilpoäng och träning utan resultat är meningslöst. 

Det tycks inte tränarstaben förstå och tyvärr har de fått spelarna att tänka på samma sätt.

”Panikartade floskler”

Det mesta i förklaringsväg är bara innehållslösa och panikartade floskler.

Förutom spelarbudgeten så hade Arsi Piispanen och Jeff Jakobs all tid i världen att rekrytera ett slagkraftigt lag när det fanns en marknad.

De kunde i lugn och ro under senvåren 2025 skissera på lagbygget.

De misslyckades totalt, det är min åsikt.

En hygglig budget och gott om tid hjälpte inte.

Klåparaktigt, utan jämförelse, i min värld.

Ett annat spår; flertalet lag har lyft sig under säsongen.

IK fullföljer den ”tradition” som är IK:s helt egna, det vill säga spelet blir sämre och sämre ju längre säsongen pågår.

Det var samma sak under den tidigare huvudtränaren Martin Filander och med Jeff Jakobs som assisterande tränare.

Efter varje speluppehåll och möjlighet att fila på de ”grandiosa” processerna, så blev det alltid sämre.

IK är idag mycket sämre, till och med om vi jämför med den något stapplande inledningen av säsongen…

”Spelare som tröttnade”

Processerna har helt tagit musten ur den egna kreativiteten och förmågan hos de få spelare som ändå initialt hade dessa förmågor.

Det ser helt och hållet ut som säsongen 2023/2024 när IK åkte ur SHL.

Spelare som tröttnade, saknade tilltro till ”processerna” och tränarteamets oförmåga att ändra sin rigida uppfattning.

”Det är problemet med processer”

Det är problemet med processer.

De överordnas spelarnas egen förmåga och de utgår från att gör man bara som processerna säger så kan man bemanna ett lag, eller för den delen ett företag, med vilka som helst.

Motståndet är alltid statiskt och helt definierat enligt huvudprocessen.

Problemet är ”bara” att motståndet lätt förstår den totala processen och beter sig helt annorlunda än vad processen baseras på.

”Alla har ”läst”processen”

Det är där IK befinner sig.

Alla har ”läst” processen.

Den var vare sig genial eller ens lämplig därför att, som alla processer, så maler de ner bra, kreativa, spelare till dåliga.

Individualism, kreativitet och glädje är alla processers huvudfiende.

Spelsystem är en helt annan sak.

Det måste alla lag ha, men när systemet blir en rigid process som sedan bryts ner till detaljerade, lika rigida, delprocesser, ja då bryts ett lag eller ett företag sönder.

Jeff Jakobs fick sparken på sitt första jobb som huvudcoach i Mora – då just nedflyttade från SHL till Hockeyallsvenskan – redan i november säsongen 2019/2020.

Det gick inte att ha honom kvar.

Jeff Jakobs prestation i båset och på träning gjorde att laget låg i botten av serien.

Ut!

Det räddade Mora, som därefter presterade så bra med en ny huvudtränare.

Laget kom sexa, så det var inget fel på spelarmaterialet precis… 

Så, det är dags att skicka iväg honom från IK.

Du är helt enkelt en väldigt, väldigt dålig coach, Jeff, det är vad jag tycker.

För dyrt?

IK gör kanske övervägandet att det skulle bli för dyrt?

Men, vad är kostnaden för halvtomma läktare, ett mindre och mindre intresse för IK, reducerade sponsorbidrag, ett fall ner i botten av serien och en möjlig degradering till Hockeyettan, där IK antagligen snart hamnar om Jeff Jakobs får vara kvar?

Han var en dålig spelare i hockeyns subvegetation som fick sluta redan vid 26 års ålder, blev därefter en dokumenterat dålig huvudtränare med spelidéer som visat sig katastrofala och, som jag ser det, en total avsaknad av förmåga att ”tända” ett lag från första nedsläpp.

Inte ens hans viftande under matcherna numera har någon som helst inverkan.

Han tycks redan ha ”tappat” spelarna.

IK är inte deras första klubb, de har spelat under andra coacher.

De förstår det som de flesta andra också sett och förstått.

* Styrelse, sponsorer och  supporters. Det är onödigt att lägga tid på att återigen orda om styrelsen. Utvecklingen för IK under de föregående fem–sex åren talar sitt tydliga språk.

Sponsorernas roll i IK är lite knepig att förstå.

Visst, i normalfallet så bör det finnas ”armlängds avstånd” mellan klubbens styrelse/årsmötets beslut och sponsorerna, men det gäller ju under ett normaltillstånd.

Tycker sponsorerna att deras pengar inte används på det absolut bästa sättet, så är det givetvis en plikt att tala om för styrelsen och klubbledningen vad som gäller.

”Annars blir det inga pengar”

Annars blir det inga pengar.

Så är det i de övriga elitklubbarna.

Både i hockey och i fotboll, men uppenbarligen inte i Oskarshamn.

Kan det vara så att de sponsrande företagen betraktar bidragen till IK som bara ett ”trivselbidrag” till de anställda?

I så fall finns det betydligt mer konstruktiva sätt att främja ”trivseln”.

”En självklarhet”

Att vara IK-supporter och samtidigt kritisera laget verkar för somliga vara rejält illojalt.

Men, det är en självklarhet att om klubben inte motsvarar rimligt ställda förväntningar, så är det klubben – dess styrelse, sportsliga ledning och spelarna – som bryter förtroendet.

Inte kritiska supporters.

Varför skulle man, med pengar från den egna lönen, köpa biljetter till hemmamatcherna, då och då betala för att åka för att se bortamatcher, köpa tröjor och andra IK-prylar till sig själv och familjen, om klubben och varje spelare inte återgäldar vad supporterna ger klubben både i form av pengar och engagemang och där supporterna faktiskt är med och finansierar varje spelares lön!?

Har man en annan åsikt än den jag framför så ser man antagligen IK som närmast en försörjningsinstitution för snart överåriga spelare som egentligen hör hemma i division 1 och ett wannabe-tränarteam och en sportchef, som egentligen borde träna ett juniorlag för 13-åringar, men då inte skulle få någon lön alls.

Supportrar har en helt legitim rätt att vara förbannade på IK!

IK Oskarshamn-supporter

+1
74
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
20
+1
0

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS