Svenska kraftnät säkrar elreserven – avtal klart för vintern

Turbinhallen i Karlshamnsverket
Turbinhallen i Karlshamnsverket. Foto: Apelöga/Uniper

ANNONS

SVERIGE

Efter höstens avbrutna försök har Svenska kraftnät nu lyckats teckna avtal om en strategisk reserv inför den resterande vintern. Totalt rör det sig om 350 MW som ska fungera som en försäkring mot effektbrist vid extrema väderförhållanden.

Under torsdagen meddelade Svenska kraftnät att avtal slutits med två olika elproducenter för att trygga elförsörjningen under perioden 15 januari till och med 15 mars.

– Arbetet att få en strategisk reserv på plats har haft högsta prioritet och jag är mycket nöjd att vi nu har lyckats med detta, säger Thomas Pålsson, generaldirektör på Svenska kraftnät i ett pressmeddelande.

Den strategiska reserven kan aktiveras om elförbrukningen riskerar att överstiga tillgången, exempelvis under en mycket kall vinterdag. De avtal som tecknats omfattar Karlshamnsverket i Blekinge (Sydkraft) som bidrar med 330 MW till reserven och Aros G4 Västerås (Mälarenergi) som bidrar med 20 MW till reserven.

Ny metod gav resultat

Svenska kraftnäts tidigare försök att upphandla en reserv för vintern 2026 avbröts i oktober då inga anbud kunde antas. Genom att använda en utvecklad metod för att bedöma kostnadseffektivitet har man nu lyckats gå i mål med upphandlingen. Den nya metoden utgår från att de första megawatten i en upphandling ger högre nytta än de sista, vilket möjliggjort en volymminskning i enlighet med gällande regelverk.

Trots att den faktiska volymen landade på 350 MW, kvarstår samma ramar som tidigare: reserven får maximalt omfatta 800 MW och kosta högst 96 miljoner kronor.

Ett sista verktyg

Den strategiska reserven fungerar som en sista utväg och får endast aktiveras om Svenska kraftnät bedömer att övriga resurser för att upprätthålla balansen mellan tillgång och efterfrågan är uttömda.

– Vi har många verktyg att ta till för att trygga elförsörjningen, den strategiska reserven är ett av dem, säger Thomas Pålsson.

Parallellt med årets lösning har myndigheten redan påbörjat arbetet med att säkra strategiska reserver för kommande vintrar, då den totala elförbrukningen i samhället förväntas öka.

FAKTA / Vad är effektbrist?

Effektbrist uppstår när det vid en viss tidpunkt inte produceras eller importeras tillräckligt mycket el för att täcka det omedelbara behovet i hela landet. Detta skiljer sig från energibrist, som handlar om att den totala mängden el inte räcker till över en längre tid.

Effektbrist är mest kritiskt under kalla vinterdagar när vi använder som mest el samtidigt. Om förbrukningen överstiger tillgången riskerar elnätet att hamna i obalans. Den strategiska reserven fungerar därför som en ”extramotor” som Svenska kraftnät kan starta upp för att snabbt skjuta till den kraft som fattas och därmed hålla nätet stabilt.

LÄS MER: Nyheter om energi, elpriser, tips om att spara el etc.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Politisk annons från OskarshamnsPartiet inför val till kommunfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande.

ANNONS

ANNONS

Politisk annons från Kristdemokraterna i Kalmar län inför valet till regionfullmäktige  & riksdagsval 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

Politisk annons från Centerpartiet Kalmar län inför valet till regionfullmäktige 2026-09-13. Transparensmeddelande

ANNONS

ANNONS