FILM & TV
Den före detta skogsvandraren och löparen Markus Torgeby tar med sig kända profiler ut i storslagna svenska miljöer i SVT:s nya programserie Under bar himmel. Programmet har premiär på SVT tisdag den 21 oktober.
Markus Torgeby, som själv tillbringade fyra år ensam i skogen, använder naturen som ett sätt att öppna upp för djupare samtal. Genom att sätta gästerna i en avskild situation får livets stora frågor ta plats.
Bland gästerna finns skådespelarna Ewa Fröling och Samuel Fröler, komikern Per Andersson, artisterna Linnea Henriksson och Gustaf Norén samt komikern Charlotta Björck.
Programserien följer Markus och hans gäst på en resa till en specifik plats – en vandring, paddeltur eller skidtur – innan de slår upp baslägret och sover natten ute. Även om själva resan och uppbyggnaden av lägret är viktig, är det under middagen som samtalen fördjupas och nya insikter och perspektiv kan växa fram.
Programmens platser och gäster
I det första avsnittet får vi följa Markus Torgeby och skådespelaren Ewa Fröling ut till Roslagens skärgård. Resan går sedan vidare till den jämtländska fjällvärlden, där komikern Per Andersson är gäst i avsnitt två. I det tredje avsnittet får vi se Samuel Fröler uppleva Göteborgs skärgård tillsammans med Markus.
Avsnitten tar även tittarna till andra delar av Sverige. Både artisten Linnea Henriksson och artisten Gustaf Norén beger sig till vildmarken i Åre kommun i varsitt avsnitt. Säsongen avslutas i Halland med ett samtal under bar himmel tillsammans med skådespelaren och komikern Charlotta Björck.
Under bar himmel har premiär på SVT Play tisdag 21 oktober klockan 02.00 och visas i SVT1 klockan 21.00 samma kväll
LÄS MER: Om aktuella tv-program och serier

Redaktör, annonsering, webb- & ekonomiansvarig. Kontakta mig gärna om du är intresserad av att annonsera på ON!