Ted Nyberg (SD): ”Halvmiljardsöverskott – men akutsjukvården monteras ned”

Ted Nyberg (SD) i en talarstol
Ted Nyberg (SD) är etta på partiets valsedel till höstens kommunfullmäktigeval. Foto: Sverigedemokraterna

ANNONS

DEBATTARTIKEL

Halvmiljardsöverskott – men akutsjukvården monteras ned.

Region Kalmar län redovisar ett resultat för 2025 på 548 miljoner kronor – nästan 184 miljoner bättre än budget och över en halv miljard bättre än föregående år.

Ett överskott som dessutom möjliggör att tidigare underskott från 2023 och 2024 nu kan återställas fullt ut.

De främsta orsakerna som pekas ut är lägre kostnader för regionens pensionsåtaganden, ett ökat tillskott av riktade statsbidrag samt högre avkastning på placerade pensionsmedel.

Detta samtidigt som SVC-majoriteten under lång tid har talat om vårdkris, skyllt på regeringen och hävdat att resurser saknas.

”Rimmar allt sämre”

Den bilden rimmar allt sämre med verkligheten.

Kristdemokraternas regionråd Jimmy Loord sätter fingret på problemet när han i media beskriver detta som politisk dubbelmoral.

Antingen har krisen överdrivits för politisk vinning – eller så har resurser funnits men inte använts för att stärka vården när behoven varit som störst.

Loord har rätt – båda alternativen är allvarliga.

Det som enligt oss sverigedemokrater gör situationen än mer anmärkningsvärd är hur detta överskott förhåller sig till utvecklingen i Oskarshamn och mellanlänet.

Under en längre tid, och i synnerhet under de senaste två mandatperioderna, har den socialdemokratiskt ledda SVC-majoriteten systematiskt monterat ned akutsjukvården i Oskarshamn.

Intensivvården har försvunnit.

”Har avvecklats”

Medicinsk intermediärvård har avvecklats.

Observationsplatser och intagningsvårdplatser har tagits bort.

Antalet vårdplatser har halverats.

Och den 1 oktober 2025 stängdes dörren till akutmottagningen för spontana akuta besök.

Allt detta har motiverats med ord som ”utveckling”, statistik och vårdflöden som regionen själv i praktiken har skapat genom att steg för steg plocka bort funktioner.

När man tar bort förutsättningarna för akut vård minskar naturligtvis också vårdflödena.

Samma utveckling kommer nu att synas även efter att akutmottagningen stängts för oanmälda akuta besök.

Samtidigt står flera ambulanser i mellanlänet stilla, obemannade.

Delvis till följd av arbetstidsregler som övertolkats och implementerats utan flexibilitet, bland annat genom beslut kopplade till S-V-C-MP-styrda organisationen SKR.

Trots SVC-majoritetens vetskap om detta blir resultatet att mellanlänet har kraftigt begränsade möjligheter att ta hand om akut sjuka patienter – både på sjukhus och prehospitalt.

”Betalar exakt samma regionskatt”

Detta sker trots att invånarna i Oskarshamn och mellanlänet betalar exakt samma regionskatt som övriga invånare i Kalmar län.

Planerad vård kan organiseras, bokas och i viss mån resas till.

Akutsjukvård kan det inte.

När ett akuttillstånd plötsligt dyker upp, då är tillgänglighet i närområdet helt avgörande.

Akutsjukvård är inte bara vård – det är en central del av samhällets trygghet.

”Mot denna bakgrund framstår det som djupt problematiskt att regionmajoriteten både kan redovisa ett historiskt överskott och samtidigt fortsätta montera ned akutsjukvården i Oskarshamn”

Ted Nyberg (SD)

Mot denna bakgrund framstår det som djupt problematiskt att regionmajoriteten både kan redovisa ett historiskt överskott och samtidigt fortsätta montera ned akutsjukvården i Oskarshamn.

Att angripa regeringsunderlaget för påstådd resursbrist samtidigt som man själv väljer att inte använda tillgängliga medel för att stärka vården, där den behövs som mest, upplevs alltmer som cyniskt.

Region Kalmar län behöver ett politiskt ledarskap som prioriterar trygghet, tillgänglighet och jämlik akutsjukvård i hela länet – inte bara i de största städerna.

Ett överskott på en halv miljard kronor är inget styrkebesked om det samtidigt sker på bekostnad av människors grundläggande trygghet.

Sverigedemokraterna står fortfarande som det enda parti som har en fullt finansierad lösning för att successivt börja bygga upp förutsättningarna för akutsjukvård igen i mellanlänet.

I år är det val.

”För oss är valet lätt”

Då står väljarna inför ett tydligt vägval.

Antingen fortsätter man med en S-, V- och C-majoritet som kastar ur sig slagord mot ett regeringsunderlag som förser regionen väl, samtidigt som man systematiskt monterar ned förutsättningarna för akutsjukvård i mellanlänet.

Eller så väljer man Sverigedemokraterna och en politik som syftar till att skapa betydligt mer jämlika förutsättningar för vård och akutsjukvård i hela Kalmar län.

För oss är valet lätt.

Ted Nyberg (SD)

Riksdagskandidat

Sverigedemokraternas ordförande i Oskarshamns kommun



+1
36
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
7
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev gratis varje lördag! Veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.

ANNONS

ANNONS