SVERIGE
En ny undersökning från Sveriges läkarförbund visar att hoten och våldet mot läkare fortsätter att öka, trots tidigare larm. Hela 17 procent av läkarna uppger att de har utsatts för hot eller våld det senaste året, en ökning från 13 procent för tre år sedan.
Situationen är mest kritisk inom psykiatrin och akutsjukvården. Inom dessa områden har mer än var tredje läkare, 35 respektive 36 procent, utsatts för hot under de senaste tolv månaderna. Även fysiskt våld förekommer: 14 procent av läkarna inom akutsjukvården och 10 procent inom psykiatrin har utsatts.
Yngre läkare är mest utsatta
Rapporten lyfter fram en särskilt utsatt grupp: de yngre läkarna. Bland AT-läkarna uppger hela 26 procent att de har utsatts för hot under det senaste året, vilket är betydligt högre än specialistläkare och överläkare, 15 procent.
– Situationen har förvärrats de senaste åren. Arbetsgivarna har en skyldighet att se till att arbetsmiljön är trygg och jag tvingas konstatera att de har misslyckats. Jag blir särskilt illa berörd av att så många yngre läkare utsätts för hot och våld, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande för Läkarförbundet.
Läget har försämrats
Läkarförbundet efterlyste kraftfulla åtgärder redan 2022, men i stället för förbättring har läget alltså försämrats.
– Regionerna behöver jobba mer förebyggande och utveckla rutiner som gör att hot- och våldssituationer kan hanteras bättre. En trygg arbetsmiljö är grunden för att läkaren ska kunna ge patienten god vård och bedriva ett effektivt arbete. Hot och våld får aldrig accepteras som en del av yrket, avslutar Sofia Rydgren Stale.
Att säkerställa en trygg arbetsmiljö ses som avgörande, inte bara för läkarnas hälsa, utan också för att de ska kunna ge patienterna god och effektiv vård.
Resultat i korthet:
- 17 procent av läkarna har utsatts för hot eller våld de senaste 12 månaderna, kopplat till sin yrkesroll eller arbetsplats.
- Andelen utsatta för hot eller våld har ökat från 13 till 17 procent på tre år.
- Inom akutsjukvården och psykiatrin uppger 35 respektive 36 procent av läkarna att de utsatts för hot någon gång under de senaste 12 månaderna.
- 3 procent av läkarna har utsatts för fysiskt våld. Inom akutsjukvården är andelen hela 14 procent och inom psykiatrin är andelen 10 procent.
- AT-läkare är särskilt utsatta – hela 26 procent har utsatts för hot och 5 procent har utsatts för fysiskt våld de senaste 12 månaderna.
FAKTA / Undersökningen
Undersökningen genomfördes digitalt mellan den 13 maj och 20 juni och omfattade samtliga medlemmar som är yrkesverksamma inom hälso- och sjukvården. Av de 39 748 personer som fick enkäten var det 16 734 som besvarade den, vilket motsvarar en svarsfrekvens på 42 procent.

Redaktör, annonsering, webb- & ekonomiansvarig. Kontakta mig gärna om du är intresserad av att annonsera på ON!